Data rozpoczęcia pracy w dniu wolnym od pracy – jaką datę nawiązania stosunku pracy wpisać do umowy o pracę?

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 19 kwietnia 2022
Data rozpoczęcia pracy w dniu wolnym od pracy – jaką datę nawiązania stosunku pracy wpisać do umowy o pracę?

Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika na czas nieokreślony od 1 maja 2022 r., jednak jest to niedziela. Czy w takim przypadku jako dzień rozpoczęcia pracy trzeba wskazać 2 maja 2022 r. (pierwszy dzień roboczy w maju)?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak w umowie o pracę określić dzień nawiązania stosunku pracy?
  • Czy data rozpoczęcia pracy musi pokrywać się z dniem faktycznego przystąpienia do pracy?
  • Co zrobić, jeżeli pierwszy dzień pracy przypada na dzień ustawowo wolny od pracy?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód, aby w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy wskazać dzień ustawowo wolny od pracy niezależnie od tego, że pracownik faktycznie przystąpi do wykonywania pracy w późniejszym terminie. Oznacza to, że 1 maja 2022 r. może zostać wskazany w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy.

Jak określić w umowie o pracę termin nawiązania stosunku pracy?

Prawidłowe określenie daty nawiązania stosunku pracy ma istotne znaczenie praktyczne dla obu stron. Trzeba bowiem pamiętać, że obowiązki wynikające ze stosunku pracy powstają po stronie pracodawcy i pracownika prawa z chwilą nawiązania stosunku pracy.

Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, dzień zawarcia umowy o pracę i dzień nawiązania stosunku pracy nie muszą się ze sobą pokrywać.

Na rozróżnienie tych terminów wyraźnie wskazuje art. 26 ww. ustawy. Wskazany przepis stanowi, że: stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

To strony ustalają, z jakim dniem nawiązany zostanie stosunek pracy

Zgodnie z przepisami prawa pracy, zależności od poczynionych przez strony ustaleń, stosunek pracy nawiązuję się z dniem:

  • w którym została zawarta umowa o pracę albo
  • określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, który strony same określiły przy zawieraniu umowy.

Nawiązanie stosunku pracy a dzień faktycznego rozpoczęcia pracy

Nawiązanie stosunku pracy w dacie określonej w umowie jako data rozpoczęcia pracy następuje niezależnie od tego, czy pracownik przystąpił do wykonywania pracy czy też nie. Termin rozpoczęcia pracy nie zawsze musi być przy tym tożsamy z dniem, w którym pracownik faktycznie przystąpił do wykonywania pracy.

Termin rozpoczęcia pracy to jeden z elementów umowy o pracę, z którym prawo wiąże skutek w postaci nawiązania stosunku pracy.

Do nawiązania stosunku pracy może dojść w niedzielę 1 maja 2022 r., niezależnie od tego, że pracownik przystąpi do wykonywania pracy dopiero w najbliższym dniu, będącym dla niego zgodnie z harmonogramem dniem roboczym (poniedziałek 2 maja).

Rozpoczęcie pracy w dniu wolnym od pracy jest możliwe

Stosunek pracy może się nawiązać w każdym dniu. Może być to zarówno w dzień pracy, jak i dzień wolny od pracy (niedziela, święto, dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy).

Jeżeli więc pracodawca zamierza zatrudnić pracownika od 1 maja 2022 r. jako dzień rozpoczęcia pracy w umowie należy wskazać 1 maja 2022 r. Nie ma znaczenia, że pracownik faktycznie przystąpi do wykonywania pracy w późniejszym terminie.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 26 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »