Czy umowa o pracę zawarta na czas określony przedłuży się do dnia porodu pracownicy?

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 26 maja 2023

Pytanie: Pracownica jest w ciąży, pracodawca poinformował w kwietniu, iż nie zamierza przedłużyć umowy na czas określony i tym samym umowa rozwiąże sie z upływem czasu na jaki została zawarta, czyli 31.10.2023 r. Umowy, które zostały zawarte z pracownicą: 3 miesiące okres próbny, umowa na czas określony na rok. Obecna umowa na czas określony (roczna), data zakończenia umowy 31.10.2023 r. Planowany termin porodu jest na październik, obecnie pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim i planuje na zwolnieniu pozostać do dnia porodu. Pracownica nie otrzymała pisemnej informacji o planowanym zakończeniu współpracy w październiku (informacja została przekazana osobiście), jest obecnie prowadzona rekrutacja na jej stanowisko (dodam, że pracownica ma bardzo dobre oceny półroczne, nie miała żadnych przewinień, jest samotną matką). Czy w świetle nowych przepisów pracodawca może nie przedłużyć umowy w tym przypadku? Jeżeli może, to jakie musiałby podjąć czynności, aby rozwiązanie umowy było skuteczne? Czy pracownik może w jakikolwiek sposób zakwestionować brak przedłużenia umowy?

Odpowiedź: Jeżeli termin porodu przypadnie po 31.10.2023, umowa przedłuży się do dnia porodu.

W tym przypadku, jeżeli termin porodu przypadnie po 31.10.2023, umowa przedłuży się do dnia porodu. W takim przypadku nie ma potrzeby podpisywania nowej umowy, nadal obowiązuje dotychczasowa umowa, natomiast dzień porodu będzie ostatnim dniem zatrudnienia pracownicy (w tym dniu umowa rozwiąże się).

Natomiast w przypadku, gdyby termin porodu przypadł przed datą końcową obowiązywania umowy, umowa rozwiąże się z upływem czasu na jaki została zawarta, tj. z dniem 31.10.2023 (nie ma znaczenia, że w tym czasie pracownica będzie już przebywać na urlopie macierzyńskim, w takim wypadku wypłatę zasiłku za pozostały okres urlopu przejmie ZUS).

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Ochrona pracownicy w ciąży

W okresie ciąży pracownica jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Szczególna regulacja dotyczy pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umów terminowych.

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Obowiązek przedłużenia umowy o pracę dotyczy tych przypadków, gdy planowany termin porodu przypada po upływie okresu, na jaki zawarto umowę, a ponadto w dacie rozwiązania umowy pracownica byłaby w ciąży dłużej niż trzy miesiące. Przedłużenie umowy następuje z mocy prawa, bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności ze strony pracodawcy (przedłużenie umowy nie jest więc zależne ani od woli pracodawcy, ani pracownika).

Zdaniem Sądu Najwyższego

Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 k.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni) – wyrok SN z 5 grudnia 2002 r., I PK 33/02.

Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »