Czy można zwolnić pracownicę po powrocie z urlopu wypoczynkowego wykorzystanego po urlopie rodzicielskim

/appFiles/site_128/images/autor/in0cUXdK2bz4PFT.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 26 września 2023

Pytanie: Pracownica 24.09.2023 r. kończy roczny urlop macierzyński oraz rodzicielski (jest nieobecna ciągiem od 2020 r. - pierwsza ciąża, zwolnienie, macierzyński, znów zwolnienie z powodu drugiej ciąży i urlop macierzyński). Przed powrotem napisała prośbę o wyliczenie, ile ma zaległego urlopu do wykorzystania i złożyła wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu za 2020, 2021, 2022 oraz bieżącego 26 dni, czyli łącznie do 24.01.2024 r. Wiem, że jeśli złożyła wniosek o urlop bezpośrednio po macierzyńskim to jest chroniona. Czy jednak po tym 24.01.2024 r. jeśli będzie chciała wrócić do pracy (po badaniach kontrolnych) to ma jakąś ochronę przed wypowiedzeniem z pracy? Jeśli złoży wniosek o wychowawczy to będzie chroniona? A czy jeśli złoży wniosek o zmniejszenie etatu to czy i przez ile będzie chroniona przed wypowiedzeniem? Czy może złożyć taki wniosek, bo nie będzie on bezpośrednio po rodzicielskim?

Odpowiedź: Zakaz wypowiedzenia jak również rozwiązania umowy o pracę obowiązuje na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy. W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy pracownik jest chroniony do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak przez łączny okres 12 miesięcy. Pracownik ma prawo złożyć wniosek obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Urlop wychowawczy - albo obniżenie wymiaru czasu pracy

W okresie korzystania przez pracowników z uprawnień urlopowych związanych z rodzicielstwem są oni chronieni przed wypowiedzeniem. Zakończenie korzystania z uprawnień rodzicielskich - i rozpoczęcie pracy co do zasady pozbawia pracownika ochrony przed zwolnieniem, przyjmując, że pracownik wcześniej wykorzystał urlop wypoczynkowy, w tym zaległy oraz uzyskał orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy wydane w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich.

Zasadą jest, że pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Należy pamiętać, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu.

Odrębnym uprawnieniem jest możliwość korzystania przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego z obniżenia wymiaru czasu pracy - do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

W takim przypadku, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Przepisy uprawniające pracownika do obniżenia wymiaru czasu pracy wskazują jednoznacznie, że wniosek taki składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

W kontekście zachowania ochrony pracownika nie ma znaczenia w jakim czasie pracownik wystąpi z takim wnioskiem – przyjmując, że skuteczne obniżenie wymiaru czasu pracy może mieć miejsce w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Ochrona pracownika przed zwolnieniem obowiązuje, podobnie jak w przypadku urlopu wychowawczego - na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy.

Autor: Sebastian Kryczka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »