Telepraca dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 26 września 2022
Telepraca dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi

Zapowiadana zmiana przepisów dotycząca wprowadzenia pracy zdalnej, w trym szczególnych uprawnień dla rodziców wychowujących dzieci do lat 4 wciąż nie weszła w życie. Być może nastąpi to na początku roku 2023. Niewielu pracodawców i pracowników pamięta jednak, że Kodeks pracy zawiera przepisy dotyczące telepracy dla rodziców opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Którzy pracownicy mają prawo do wykonywania pracy w formie telepracy?
  • Czy pracodawca może odmówić prawa do zatrudnienia w formie telepracy?
  • O jakie modyfikacje w odniesieniu do czasu pracy może ubiegać się rodzic niepełnosprawnego dziecka?

Telepraca dla rodziców niepełnosprawnego dziecka – czy pracodawca może odmówić?

Na wstępie wskazać należy, że w chwili obecnej trwają prace nad wprowadzeniem do Kodeksu pracy przepisów regulujących pracę zdalną. Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji związanej z pracą zdalną, pracownicy – rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogą wnioskować o zatrudnienie w formie telepracy. Zgodnie bowiem z art. 67[6] § Kodeksu pracy, pracodawca uwzględnia wniosek pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3, o wykonywanie pracy w formie telepracy, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Zapamiętaj!

Skoro prawo do wykonywania pracy w formie telepracy ma pracownik, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 Kodeksu pracy, to oznacza to, że takie prawo ma osoba zatrudniona będąca:

  • rodzicem dziecka objętego Programem „Za życiem”.
  • rodzicem dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
  • rodzicem dziecka ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi legitymującego się opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Pracownicy mogą skorzystać z uprawnienia do zatrudnienia w formie telepracy, także w przypadku, gdy opiekują się dorosłymi dziećmi, tj. powyżej 18 roku życia.

Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku o telepracę, jedynie w sytuacji, gdy jego uwzględnienie byłoby niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Pracownik w systemie mieszanym – telepraca połączona z pracą stacjonarną

Możliwa jest także sytuacja, w której pracownik zwróci się do pracodawcy z wnioskiem o wyrażenie zgody na pracę w systemie mieszanym – tzn. łączenie telepracy z pracą w siedzibie pracodawcy. Również w tym przypadku pracodawca może odmówić pracownikowi jedynie gdy zastosowanie takiej organizacji pracy jest niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W tym przypadku stosuje się przepisy dotyczące dziecka posiadającego orzeczenia o niepełnosprawności.

Nie tylko telepraca – modyfikacje dotyczące czasu pracy rodzica dziecka z niepełnosprawnością

Na zakończenie należy przypomnieć, że nie zawsze pracownik musi wnosić o stosowanie telepracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić także wnioski pracowników wychowujących niepełnosprawne dzieci, o wykonywanie pracy w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, lub rozkładzie czasu pracy, o którym mowa w art. 1401 albo w art. 142, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. We wskazanym w ww. przepisie trybie możliwe jest zastosowanie:

  • systemu przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 139 Kodeksu pracy,
  • ruchomego czasu pracy, o którym mowa w art., 1401 Kodeksu pracy,
  • indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty, zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy.
Przeczytaj również:
Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »