Zaległy urlop na żądanie – czy 30 września to ostateczny termin jego wykorzystania

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 20 września 2023
Zaległy urlop na żądanie – czy 30 września to ostateczny termin jego wykorzystania

Zaległy urlop na żądanie nie musi zostać wykorzystany do 30 września 2023 r.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli do końca roku pracownik nie wykorzysta przysługującego urlopu, z dniem 1 stycznia urlop staje się urlopem zaległym, którego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 kp., tj 4 dni urlopu na żądanie.

Zapamiętaj!

Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 7 kwietnia 2008 r. w sprawie terminu udzielania pracownikom zaległego urlopu na żądanie - uprawnienie do tego urlopu przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku nie przechodzi na rok następny. 

Stąd też nieudzielanie pozostawionych poza inicjatywą pracodawcy i planem urlopów oraz porozumieniem w sprawie terminu wykorzystywania urlopu dni urlopu na żądanie, które wraz z końcem roku tracą swój specyficzny charakter, nie uważa się za naruszenie obowiązku wynikającego z art.168 Kodeksu pracy, dalej: kp.

Oznacza to, że pracownicy mają obowiązek wykorzystać do 30 września dni urlopu zaległego „zwykłego". Natomiast dni niewykorzystanego w poprzednim roku urlopu na żądanie „przechodzą" na kolejny rok jako „normalny" urlop, ale pracodawca nie może domagać się wykorzystania ich do końca września.

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »