Wysokość zasiłku macierzyńskiego – ile wypłacić pracownicy po wejściu nowych przepisów

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 26 kwietnia 2023
Wysokość zasiłku macierzyńskiego – ile wypłacić pracownicy po wejściu nowych przepisów

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu pracy, która wprowadziła aż 23 zmiany w przepisach. Zmiany dotyczą wydłużenia urlopów rodzicielskich, a także podwyższenie zasiłków macierzyńskich z tytułu pobierania urlopów z tytułu macierzyństwa. Wielu pracodawców ma problem, kto ma prawo do wyższego zasiłku. Sprawdźmy, czy jeżeli pracownik złoży wniosek o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, czy taki wniosek należy uwzględnić i od dnia 26 kwietnia podwyższyć wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Pobierz wzory:

Obejrzyj szkolenie:

Przeczytaj też:

Problem: Pracownica złożyła jeden wniosek o tzw. "długi" roczny urlop macierzyńsko/rodzicielski: 06.12.2022-24.04.2023 r. macierzyński 25.04.2023 r.-04.12.2023 r. rodzicielski Czy jeśli ubezpieczona w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy (od 26 kwietnia 2023 r.) nie złoży wniosku o przeliczenie zasiłku do 81,5% będzie korzystała z zasiłku na zasadach dotychczasowych, czyli w jej przypadku w wysokości 80%? Czy pracodawca ma obowiązek poinformowania jej o takiej możliwości?

Rozwiązanie problemu: Tak, taki wniosek należy uwzględnić i od dnia 26 kwietnia podwyższyć wysokość zasiłku macierzyńskiego.

W dniu 4 kwietnia 2023 r. w dzienniku ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu pracy oraz innych ustaw z dnia 9 marca 2023 r., która wdraża m.in. dyrektywę dotyczącą work-life balance. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od ogłoszenia, czyli od środy 26 kwietnia 2023 r.

Nowelizowane przepisy ustalają m.in. wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70% podstawy wymiaru. Jeśli jednak w ciągu 21 dni od dnia porodu pracownica złoży stosowny wniosek, wówczas podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5%.

Ustawa nowelizująca określa również przepisy przejściowe, zgodnie z którymi ubezpieczony, który w dniu wejścia w życie ustawy pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości określonej w ustawie zmienianej w brzmieniu nadanym tą ustawą. Zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości przysługuje przez okres od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Dodatkowo w celu ustalenia nowej wysokości zasiłku ubezpieczony składa wniosek w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli ubezpieczony nie złoży wniosku to będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego na zasadach dotychczasowych.

Jeśli więc osoba, o której mowa w pytaniu, w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli w dniu 26 kwietnia 2023 r. będzie pobierała zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 80% i złoży (w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie przepisów) wniosek o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w związku z nowelizacją, to od dnia 26 kwietnia 2023 r. do końca pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, będzie jej przysługiwał zasiłek w nowej wysokości (wg znowelizowanych przepisów -81,5%).

Moim zdaniem pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika, jeśli chodzi o możliwość złożenia ponownego wniosku o zasiłek macierzyński. Jednak, aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji dla pracownika powinien to zrobić.

Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »