Wolne za 2 maja 2023 r. – czy pracownik musi odpracować ten dzień

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 16 maja 2023
Wolne za 2 maja 2023 r. – czy pracownik musi odpracować ten dzień

Święta majowe – 1 i 3 maja 2023 r. wypadły odpowiednio w poniedziałek oraz we wtorek. Wielu pracodawców udzieliło pracownikom dnia wolnego 2 maja 2023 r., ale w zamian za to wyznaczyło inny dzień roboczy. Sprawdźmy, jak postąpić z pracownikiem, który był chory w dniu 2 maja 2023 r., a pracodawca zobowiązał go do przyjścia do pracy w dniu 20 maja 2023 r. Czy pracodawca może zmusić pracownika do przyjścia do pracy?

Pytanie: Pracodawca ustalił dniem wolnym od pracy 2 maja 2023 r. (wtorek), który należy odpracować w dniu 20 maja (sobota). Mam pracowników, którzy byli chorzy 2 maja. Pracodawca poinformował ich, że muszą przyjść do pracy 20 maja. Mam duże wątpliwości co do tego, żeby osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, muszą przyjść do pracy celem odpracowania 2 maja.

Rozwiązanie problemu: W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu, pracownicy powinni wykonywać pracę w dniu 20 maja 2023 r., niezależnie od tego, czy w dniu 2 maja 2023 r. chorowali, czy też nie.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu mamy do czynienia z sytuacją, w której pracodawca ustalił pewien rozkład czasu pracy na maj 2023 r. W ramach tego rozkładu czasu pracy jako jeden z dni wolnych od pracy ustalono 2 maja, a jako jeden z dni pracy – 20 maja. Obowiązkiem pracowników jest wykonywanie pracy w dni wskazane w rozkładzie czasu pracy jako dni pracy. Nie ma przy tym istotnego znaczenia to, czy dany pracownik w dniu wolnym od pracy jest niezdolny do pracy wskutek choroby, czy też jest przeciwnie.

Przeczytaj też na Portalu kadrowym:

Podsumowując, w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu, pracownicy powinni wykonywać pracę w dniu 20 maja 2023 r., niezależnie od tego, czy w dniu 2 maja 2023 r. chorowali, czy też nie – tak, aby przepracować w sumie w maju 2023 r. taką liczbę godzin, która wynika z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy.

Autor: Maciej Karpiński
Słowa kluczowe:
dzień wolny od pracy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »