Informacja o warunkach zatrudnienia po zmianach – jak powinna zostać przygotowana

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 8 maja 2023
Informacja o warunkach zatrudnienia po zmianach – jak powinna zostać przygotowana

Od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy o obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy.

Jak sformułować od 26 kwietnia 2023 r. w informacji o warunkach zatrudnienia informację dla pracowników zatrudnionych w podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy, a także w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy powinno się do podstawowej informacji o warunkach zatrudnienia dawać dodatkową informację dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 lit. a) i b) Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej;

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy.

Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzin, jaką pracownik może przepracować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy tzw. podstawowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W polskim porządku prawny są przepisy szczególne, skracające normy czasu pracy niektórych grup pracowników. Przykładowo niższą normę mają młodociani– art. 202 § 1 Kodeksu pracy, osoby zatrudnione w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia – art. 145 Kodeksu pracy, osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – art. 15 ust. 2 u.r.z.s.

Natomiast wymiar czasu pracy to nominał czasu pracy. Jeśli pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy jego tygodniowy wymiar czasu pracy będzie przeciętnie 40 godzin (będzie pokrywał się z normą tygodniową), ale już dobowy wymiar będzie zależeć od przyjętego systemu czasu pracy. W przypadku systemu równoważnego w informacji należy wskazać dodatkowo, że w tym systemie dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

W przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy, wskazane liczby należy proporcjonalnie obniżyć.

Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »