Informacja o warunkach zatrudnienia – czy trzeba w niej zamieścić informacje o okazjonalnej pracy zdalnej

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 24 kwietnia 2023
Informacja o warunkach zatrudnienia – czy trzeba w niej zamieścić informacje o okazjonalnej pracy zdalnej

Załóżmy, że pracownik zatrudniony w 2020 r. złożył wniosek o wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnej. Sprawdźmy, czy takiemu pracownikami zmieniamy informację o warunkach zatrudnienia.

Pracodawca powinien przekazać pracownikowi dodatkowe informacje najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego wykonywania pracy zdalnej.

Praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić:

1) przy zawieraniu umowy o pracę albo

2) w trakcie zatrudnienia.

W trakcie zatrudnienia uzgodnienie może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

W przypadku uzgodnienia pracy zdalnej przy zawieraniu umowy o pracę informacja o warunkach zatrudnienia obejmuje dodatkowo co najmniej:

1) określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy pracownika wykonującego pracę zdalną;

Zapamiętaj!

2) wskazanie osoby lub organu, dokonującego za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, odpowiedzialnych za współpracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną oraz upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej.

Jeżeli do uzgodnienia pracy zdalnej dochodzi w trakcie zatrudnienia pracodawca przekazuje pracownikowi informacje, o których mowa wyżej, w postaci papierowej lub elektronicznej, najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego wykonywania pracy zdalnej.

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »