Dzień wolny za święto przypadające w sobotę dla niepełnoetatowca

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 9 października 2023
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę dla niepełnoetatowca

11 listopada wypada w tym roku w sobotę. Co to oznacza? A to, że jeżeli święto wypada w sobotę, pracodawca musi udzielić dnia wolnego w innym dniu roboczym w okresie rozliczeniowym.

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pacy tj. 3/5 etatu (dni pracy: wtorek, środa, czwartek), przysługuje zgodnie art. 130 § 2 Kodeksu pracy dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Generalną zasadą jest, że w sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w sobotę), pracownikom zatrudnionym od poniedziałku do piątku pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego z tego tytułu.

Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu.

Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowy dzień wolny od pracy.

Obowiązek wyznaczenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy z tytułu święta w pełni obowiązuje jedynie w przypadku pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu. Bez znaczenia jest przy tym czy pracownicy ci świadczą pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Istotne jest jedynie to czy wykonują swoją pracę przez przeciętnie pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. 

Zatem w przypadku pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym pracodawca powinien udzielić im dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w innym terminie.

Jeżeli natomiast liczba dni pracy pracownika w każdym tygodniu jest ograniczona (np. pracownicy pracują przez 3 dni w tygodniu) nie ma potrzeby zapewniania takiemu pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy wynikający z jego rozkładu czasu pracy. W każdym przypadku bowiem zachowana zostanie zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »