Dzień wolny za 11 listopada w pracy – jak firmy powinny postępować z urlopami i świadczeniami rehabilitacyjnymi

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 15 listopada 2023
Dzień wolny za 11 listopada w pracy – jak firmy powinny postępować z urlopami i świadczeniami rehabilitacyjnymi

Zarządzeniem wewnętrznym w firmie w październiku 2023 r. zostało ustalone, że dzień wolny za Święto Niepodległości przypadające w sobotę 11 listopada, każdy pracownik wykorzystuje według indywidualnego wniosku – dzień wolny, w okresie od 1 do 30 listopada 2023 r. Czy osoby przebywające na urlopach wychowawczych, świadczeniach rehabilitacyjnych, przyznane na okres przed 1 listopada i trwające po okresie 30 listopada, również muszą wskazać taki dzień, żeby w grafikach było zaplanowane w listopadzie 160 godzin? Mimo że na 1 listopada 2023 r. posiadały potwierdzoną nieobecność na cały listopad, czyli decyzja ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym oraz udzielony urlop wychowawczy.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych, świadczeniach rehabilitacyjnych, przyznane na okres przed 1 listopada i trwające po okresie 30 listopada, nie muszą wskazywać dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę.  

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.  Konsekwencją tego jest obowiązek zagwarantowania pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.  Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Zapamiętaj!

Dokładny termin dnia wolnego udzielonego pracownikom w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wyznacza pracodawca (sam lub w uzgodnieniu z pracownikami). Ważne jest jednak to aby dzień wolny w zamian za święto przypadające w wolną sobotę wyznaczony został w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego.

Co do zasady, dzień wolny od pracy powinien otrzymać również pracownik, który w dniu świątecznym korzystał z usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. był na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym). Jeżeli jednak okres nieobecności pracownika w pracy obejmuje cały okres rozliczeniowy, nie ma potrzeby zobowiązywania takich pracowników, aby osobiście wskazywali dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę.

W takim przypadku należy bowiem założyć, że okres nieobecności pracownika obniża obowiązujący go wymiar czasu pracy o liczbę godzin przypadających do przepracowania w tym czasie (ustaloną zgodnie z art. 130 kp.).

Jeżeli natomiast konieczne jest fizyczne wskazanie dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę, wydaje się, że w przypadku pracowników nieobecnych w pracy przez cały okres rozliczeniowy, uprawnionym do wskazania takiego dnia jest pracodawca lub wyznaczona prze niego osoba (np. pracownik działu kadr), która w ewidencji czasu pracy naniesie informację o dniu wolnym w zmiana za święto przypadające w sobotę.

 

Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »