Przedłużenie umowy o pracę z Ukraińcem a zgłoszenie do urzędu pracy

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 26 maja 2022
Przedłużenie umowy o pracę z Ukraińcem a zgłoszenie do urzędu pracy

Pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy musi zawiadomić powiatowy urząd pracy o powierzeniu pracy danej osobie. W większości przypadków z Ukraińcami zawierane są umowy terminowe, a następnie pracodawca decyduje o przedłużeniu. Sprawdź, czy obowiązkowe jest zawiadomienie PUP o przedłużeniu umowy z uchodźcą z Ukrainy.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie obowiązku spoczywają na pracodawcy zatrudniającym uchodźcę z Ukrainy?
  • Jakie informacje zawiera zawiadomienie o powierzeniu pracy?
  • Czy zawiadomienie o powierzeniu pracy trzeba składać przy każdym przedłużeniu umowy?

Każdy przebywający w Polsce legalnie obywatel Ukrainy, zarówno taki, który przybył do Polski po 24 lutego 2022 r., jak i tak, który był tu już wcześniej na podstawie innego tytułu pobytowego niż specustawa, jest uprawniony do podjęcia pracy w Polsce w uproszczonym trybie ze specustawy.

Legalizacja pracy obywatela Ukrainy

Zgodnie z art. 22 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, dla legalizacji pracy konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  1. legalny pobyt obywatela Ukrainy na terenie Polski (niezależnie od tytułu);
  2. zawiadomienie przez podmiot powierzający pracę powiatowego urzędu pracy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w terminie 14 dni od dnia podjęcia tej pracy.

Treść zawiadomienia o powierzeniu pracy

W zawiadomieniu do powiatowego urzędu pracy, składanym przez portal praca.gov.pl podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy przekazuje:

  1. informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy:
  2. dane osobowe obywatela Ukrainy:
  3. rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;
  4. stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;
  5. miejsce wykonywanej pracy.

Przepisy nie wymagają zawiadamiania urzędu pracy o przedłużeniu umowy z Ukraińcem

Przepis nie wymaga wskazania, na jaki okres zawarto umowę. W związku z tym upływ terminu pierwszej umowy i zawarcie kolejnej nie wymaga aktualizacji zgłoszenia.

Również termin, w którym zgłasza się zatrudnienie obywatela Ukrainy wprost wskazuje, że chodzi o podjęcie pracy, nie o zawarcie umowy. Jeśli więc nie ma przerwy pomiędzy kolejnymi umowami, to cudzoziemiec tylko raz podjął pracę – przy zawarciu pierwszej umowy, a następnie ją kontynuował, w tym na podstawie kolejnych umów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy dojść do wniosku, że nie ma ustawowego uzasadnienia do zgłaszania zatrudnienia obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy za każdym razem, gdy zostanie przedłużona umowa, a między kolejnymi umowami nie ma przerwy.

Zapamiętaj!

Nie ma ustawowego uzasadnienia do zgłaszania zatrudnienia obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy za każdym razem, gdy zostanie przedłużona umowa (w drodze aneksu albo kolejnych umów), a między kolejnymi umowami nie ma przerwy.

Przeczytaj również: 
Podstawa prawna: 
  • art. 22 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 582 ze zm.).
Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »