Korekta podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 7 lutego 2022
Korekta podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę

Pytanie: Czy można dokonać korekty podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony? Pracodawca przez niedopatrzenie błędnej określił podstawę prawną rozwiązania umowy. Czy nieprawidłowa podstawa prawna czyni wypowiedzenie nieskutecznym? Czy w takim przypadku możliwa jest korekta podstawy prawnej? Jeżeli tak, to jak jej dokonać? Czy w razie wykrycia błędu po czasie należy dokonać także sprostowania świadectwa pracy byłego pracownika?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy błędna podstawa prawna w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony sprawia, że wypowiedzenie jest nieskuteczne?
  • Kiedy sąd uzna wypowiedzenie za nieskuteczne?
  • Jak powinna wyglądać korekta podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę?

Odpowiedź: Wypowiedzenie nie jest nieskuteczne, jeżeli mimo błędu w wypowiedzeniu prawidłowo i w sposób niebudzący wątpliwości, opisano przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Dokonanie korekty wypowiedzenia jest możliwe i zalecane.

Błędy oświadczeniu woli nie oznaczają, że jest ono nieważne

W przypadku oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony znaczenie ma to, czy pracodawca prawidłowo wskazał przyczynę tego wypowiedzenia. Wskazanie błędnej podstawy prawnej nie zatrzymuje biegu wypowiedzenia. Błąd nie czyni oświadczenia woli nieskutecznym, jeżeli przyczyna rozwiązania umowy o pracę została szczegółowo opisana, jest rzeczywista, konkretna, uzasadniona i pracownik o niej wie (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2000 r., sygn. akt I PKN 686/99).

Ważna jest przyczyna wręczenia wypowiedzenia, a nie podstawa prawna

Prawidłowe wskazanie prawdziwej i konkretnej przyczyny uzasadniającej wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę sprawia, że będzie no skuteczne nawet, jeżeli wkradnie się błąd.

Warto w tym miejscu zauważyć, że wypowiedzenie byłoby skuteczne również, gdyby pracodawca w ogóle nie podał przyczyny woli rozwiązania stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony. Wówczas jednak pracownik miały podstawy do odwołania się od wypowiedzenia i najprawdopodobniej sąd przyznałby, że wypowiedzenia nie można uznać za skuteczne.

Do korekty podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę wystarczy kilka zdań

Korekty wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony należy dokonać w formie pisemnej. Do pracownika należy skierować pismo, w którym zostanie wyszczególnione, na czym polega błąd w oświadczeniu pracodawcy i jak powinno być ono sformułowane. Przepisy nie określają wzoru takiego sprostowania. Poniżej zamieszczono przykładową treść.

Korekta nieprawidłowej podstawy prawnej w wypowiedzeniu umowy o pracę

Pracodawca informuje, iż w oświadczeniu z dnia …………………. o wypowiedzeniu Panu umowy o pracę zawartej w dniu ………………….. na czas nieokreślony, w wyniku omyłki pisarskiej, wskazano nieprawidłową podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy. Zamiast art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, winno być – art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem).

Omyłka w oświadczeniu z dnia ……………………, oraz niniejsza informacją pozostają bez wpływu na tryb zakończenia stosunku pracy, który zgodnie z art. .......  ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia, w dniu ………………..

Błąd w wypowiedzeniu a sprostowanie świadectwa pracy

W tym miejscu należy zauważyć, że o ile błąd w wypowiedzeniu nie wpływa na sytuację pracownika, o tyle istotne są informacje w świadectwie pracy. Dlatego też przed wydaniem tego dokumentu trzeba zweryfikować czy wpisano prawidłową podstawę prawną, a jeżeli to konieczne – sporządzić sprostowanie świadectwa pracy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 30 § 1 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »