Sprzedaż świadectw charakterystyki energetycznej przez internet a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 18 grudnia 2023

Pytanie: Moje pytanie dotyczy spółki z o.o., która będzie sprzedawać świadectw energetyczne tylko i wyłącznie przez internet. Jak należy fakturować w takim przypadku? Czy mogą to być faktury, czy musi być kasa fiskalna i rozliczenia paragonami? Czy sprzedaż świadectw energetycznych musi być opodatkowane VAT? Czy obowiązuje tu zwolnienie?

 

 

Odpowiedź: Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się przy tym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (zob. art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W przypadku sprzedaży świadectw charakterystyki energetycznej kluczowe znaczenie ma treść świadectwa, a nie jego materialna postać. Uważam w związku z tym, że sprzedaż taka nie stanowi dokonywania dostaw towarów, a w konsekwencji jest świadczeniem usług w rozumieniu VAT.

Przy czym z przepisów VAT nie wynika, aby świadczenie takich usług było zwolnione od podatku VAT lub opodatkowane podatkiem VAT według stawki obniżonej. Uważam w związku z tym, że sprzedaż przez spółkę świadectw charakterystyki energetycznej będzie opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji w zakresie w jakim sprzedaż ta dokumentowana będzie przez spółkę fakturami, powinny być to faktury z podatkiem VAT obliczanym według tej stawki.

Ewidencja obrotu na kasie rejestrującej

Wskazać jednocześnie pragnę, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnienia z tego obowiązku określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnienie z kasy rejestrującej

Rozporządzenie to nie zwalnia podatników z obowiązku ewidencjonowania ze względu na dokumentowanie sprzedaży fakturami (z nieistotnymi w omawianej sytuacji wyjątkami). Istnieje jednak zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obejmujące świadczenie usług na rzecz osób prywatnych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia).

Nie jest wykluczone, że warunki tego zwolnienia będą w przedstawionej sytuacji spełnione do całej sprzedaży spółki z o.o. na rzecz osób prywatnych. Oznaczałoby to, że sprzedaży tej spółka nie ma obowiązku ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej, a w konsekwencji nie ma obowiązku wystawiania paragonów dokumentujących tę sprzedaż.

Podstawa prawna: 

-       art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 oraz art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.),

-       § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442 z późn. zm.).

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »