Sprzedaż samochodu przez spółdzielnię spożywczą – sprawdź skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: Jesteśmy spółdzielnią spożywczą, przymierzamy się do likwidacji. Chcemy sprzedać samochód osobowy będący u nas w ewidencji środków trwałych. Samochód przeznaczony do sprzedaży osobie prywatnej. Jak mamy to przeprowadzić? Czy wystarczy faktura sprzedaży czy trzeba też spisać umowę sprzedaży? Jaki podatek? Czy trzeba wycenić samochód, czy można przyjąć cenę rynkową? Samochód cały czas używany był w działalności i odliczany był VAT naliczony od paliwa i części samochodowych. Jak przeprowadzić tą sprzedaż krok po kroku, żeby wszystko było zgodne z prawem?

 

 

Odpowiedź: Sprzedaż samochodu będzie podlegać 23% stawce VAT.

 

Opodatkowanie VAT

 

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Do dokonywania takich dostaw dochodzi między innymi na skutek sprzedaży przez podatników VAT składników majątku wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Sprzedaż samochodu z 23% stawką VAT

W konsekwencji sprzedaż przedmiotowego samochodu stanowić będzie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23% (tj. według stawki VAT właściwej dla dostaw samochodów na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT) dostawę tego samochodu.

Dostawa ta będzie musiała zostać udokumentowana fakturą tylko na żądanie nabywcy (zob. art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT), jednak nie ma przeszkód, aby spółdzielnia dostawę tę udokumentowała fakturą dobrowolnie (bez żądania nabywcy).

Sprzedaż w ewidencji VAT w pliku JPK_VAT

Następnie (na podstawie faktury lub wykazywanego z oznaczeniem WEW dowodu wewnętrznego) dostawa ta powinna zostać wykazana w ewidencji VAT i w polach K_19 i K_20 części ewidencyjnej (w przypadku wykazywania jej na podstawie faktury z oznaczeniem GTU_07) oraz uwzględniona w polach P_19 i P_20 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Czy potrzebna umowa sprzedaży samochodu

Z punktu widzenia VAT jest przy tym obojętne czy zostanie spisana umowa sprzedaży. Tym niemniej jeżeli nie zostanie wystawiona faktura dokumentująca dostawę przedmiotowego samochodu, spisanie takiej umowy będzie konieczne z punktu widzenia możliwości przerejestrowania samochodu przez nabywcę.

Jaka cena sprzedaży samochodu

O ile przy tym nabywcą nie jest podmiot powiązany ze spółdzielnią, przepisy podatkowe, w tym VAT, nie ingerują w stosowane przez podatników ceny. W konsekwencji z punktu widzenia przepisów VAT cena sprzedaży przedmiotowego samochodu może być z punktu widzenia podatkowego dowolna, w tym odbiegająca od wartości rynkowej (jednakże zastosowanie ceny odbiegającej od ceny rynkowej może się wiązać z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi dla spółdzielni, np. obowiązkiem sporządzenia informacji PIT-11 wykazującej przychód z częściowo nieodpłatnego nabycia samochodu). Nie wykluczam jednak, że zastosowanie ceny odpowiadającej cenie rynkowej jest obowiązkiem spółdzielni z punktu widzenia przepisów innych niż podatkowe.

Czy potrzebna wycena samochodu przez rzeczoznawcę

Z przepisów prawa podatkowego nie wynika przy tym obowiązek wyceny przedmiotowego samochodu przez rzeczoznawcę. Jest przy tym według mnie mało prawdopodobne, aby obowiązek taki wynikał z innych przepisów niż VAT.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »