Obciążenie przez unijnego dostawcę towarów kosztami zmiany dokumentacji – czy to usługa kompleksowa

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: Na fakturze od włoskiego kontrahenta za zakup towarów (transakcja WNT), jest adnotacja reverse charge i chyba dotyczy kosztów zmiany dokumentacji. Jak to rozliczyć w deklaracji VAT? Czy kompleksowo razem z towarem stawką 0%, czy koszty rozliczyć jako import usług?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zasady obowiązują, gdy świadczenie składa się z kilku czynności;
  • Jak rozliczyć koszty zmiany dokumentów.

Polecamy też:

 

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji nie powinniście Państwo rozpoznawać importu usług.

Zdarza się często, że świadczenia składają się z pewnej grupy czynności. W takich przypadkach pojawiają się wątpliwości, czy czynności te należy traktować łącznie (jako jedno świadczenie o charakterze kompleksowym składające się z czynności zasadniczej oraz czynności pomocniczych) czy odrębnie (jako dwa lub więcej świadczeń). Wyróżnić można cztery obowiązujące w tym zakresie zasady:

  • przy dokonywaniu oceny, czy w danym przypadku dochodzi do dokonania czynności o charakterze kompleksowym czy do czynności odrębnych należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja (zob. przykładowo wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94),
  • czynności powinny być uznawane za odrębne i niezależne, jednakże czynności nie mogą być w tym celu sztucznie dzielone (zob. przykładowo wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96);
  • ocena czy rozdzielenie wykonywanych czynności miałoby sztuczny charakter dokonywana powinna być z punktu widzenia przeciętnego konsumenta (zob. przykładowo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04),
  • czynność należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania czynności zasadniczej (zob. przykładowo wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96).

Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że przedmiotowym kosztem zostaliście Państwo obciążeni w związku z zakupem towarów, a jednocześnie z treści pytania nie wynika, aby nabycie usługi zmiany dokumentacji stanowiło dla Państwa cel sam w sobie. Uważam w związku z tym, że koszt ten stanowi koszt dodatkowy, którym obciąża Państwa dostawca towarów, a w konsekwencji koszt ten na podstawie art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT stanowi element wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

A zatem według mnie w przedstawionej sytuacji nie powinniście Państwo rozpoznawać importu usług. Przedmiotowy koszt powinien zostać moim zdaniem uwzględniony przez Państwa w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od włoskiego kontrahenta.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »