Jak zacząć wystawianie faktur ustrukturyzowanych w systemie KSeF

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 21 kwietnia 2022
Jak zacząć wystawianie faktur ustrukturyzowanych w systemie KSeF

Od 1 stycznia 2022 ustawodawca umożliwił wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Zastąpienie nimi faktur papierowych wymaga korzystania z narzędzi komercyjnych lub z aplikacji podatnika KSeF. Okazuje się jednak, że możliwość wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur w formie specjalnego pliku nie jest jeszcze oczywista. Sprawdź, jak zacząć wystawianie faktur ustrukturyzowanych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest faktura ustrukturyzowana?
  • Jak wystawiać faktury ustrukturyzowane
  • Jakich narzędzi używać do wystawiania faktur elektronicznych?
  • Kiedy możliwe jest przekazywanie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych?

Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to faktura cyfrowa, zawierająca odpowiednie, określone w przepisach informacje i wskazaną formę. Zapisuje się ją w konkretnym formacie elektronicznym, który umożliwia prawidłowe odczytywanie i przetwarzanie danych zawartych na dokumencie.

Należy podkreślić, że w świetle przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatki od towarów i usług faktura ustrukturyzowana nie jest tym samym, co elektroniczna.

elektroniczna

ustrukturyzowana

forma elektroniczna wystawiona i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym;

wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie

art. 2 pkt 32 ustawy o VAT

art. 2 pkt 32a ustawy o VAT

Dane zawarte na fakturze ustrukturyzowanej są zapisane w formie znaczników, które w ustrukturyzowany sposób przekazują dane. Oczytanie tych danych wymaga użycia programu księgowego. warto dodać, że taki program nie będzie w stanie odczytać danych zapisanych na dokumencie zapisanym w formacie PDF, czyli formacie stosowanym do wystawiania zwykłych faktur ustrukturyzowanych.

Zapamiętaj!

Faktura ustrukturyzowana jest rodzajem faktury w formie elektronicznej, wystawionej za pośrednictwem KSeF-u (Krajowego Systemu e-Faktur).

Jak wystawiać faktury przez krajowy system e-faktur?

Wystawianie przez podatników faktur ustrukturyzowanych jest możliwe, przy użyciu:

  • programów komercyjnych wykorzystywanych przez nich do fakturowania sprzedaży (które przekażą dokument do KSeF)
  • bezpośrednio w KSeF za pośrednictwem udostępnionej niedawno przez Ministerstwo Finansów Aplikacji Podatnika KSeF

Faktura ta przyjmuje format XML zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1), opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Wystawianie e-faktur dwojakiej formie:

  1. w programach do fakturowania, w systemach finansowo-księgowych podatników, zgodnie z opublikowanym wzorem ustrukturyzowanej faktury elektronicznej, które to programy będą następnie przesyłać dokumenty do KSeF za pośrednictwem połączeń zwanych potocznie „wtyczkami”,
  2. bezpośrednio w KSeF (tj. za pośrednictwem darmowego narzędzia w postaci interfejsu webowego KSeF).

Jeśli chodzi o możliwość korzystania z programów lub systemów użytkowanych przez podatników, a dostarczanych przez krajowych producentów, zaznaczyć należy, że sprzedawcy ci w większości dopiero przygotowują się do integracji swoich produktów z KSeF. Jeśli podatnik zamierza „bazować” na programie do fakturowania, powinien zasięgnąć informacji u producenta lub sprzedawcy oprogramowania, kiedy to w jego przypadku będzie praktycznie możliwe.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych z wykorzystaniem aplikacji webowej

Od 7 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej udostępniło testową, pierwszą wersję aplikacji webowej umożliwiającej wystawianie faktur ustrukturyzowanych bezpośrednio w KSeF w tzw. Aplikacji Podatnika KSeF. Narzędzie umożliwia wystawianie i odbieranie faktur z KSeF, nadawanie uprawień przez podatników korzystających z KSeF i podmioty uprawnione przez tych podatników. Dodatkowo aplikacja pozwala – bez konieczności logowania – na podgląd faktury (anonimowy dostęp do e-Faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech), weryfikację statusu wysyłki i możliwość pobrania UPO KSeF.

Wystawienie faktury elektronicznej w 2022 r. – wskazówki dla podatnika

Podatnik chcący już wystawiać i wymieniać z kontrahentami faktury ustrukturyzowane, w sytuacji, gdy wykorzystywany przez niego program mu jeszcze tego nie umożliwia, może skorzystać z aplikacji ministerialnej. 

Mnie niestety nie udało się przetestować nowego rozwiązania, aplikacja nie pozwala mi się uwierzytelnić ani za pośrednictwem profilu zaufanego, ani przy udziale podpisu kwalifikowanego. Otrzymuję informację o błędach przy logowaniu. Zapewniono jednak, że wadliwe działanie aplikacji zostanie wkrótce poprawione.

Przekazywanie faktur w KSeF pod warunkiem akceptacji takiej formy dostarczenia

Aktualnie, przekazywanie faktur przy użyciu KSeF jest dopuszczalne w razie wcześniejszej akceptacji tej formy jej dostarczenia przez odbiorcę. Zaznaczyć trzeba, że akceptacja odbiorcy dla takich faktur jest niezbędna nawet wówczas, gdy wcześniej wyraził już zgodę na otrzymywanie e-faktur ustrukturyzowanych.

Gdy odbiorca faktur nie wyrazi zgody na otrzymanie ich przy użyciu KSeF, wystawca zachowuje prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, ale musi przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób tj. w formie papierowej lub w formie cyfrowej (czyli jako wydruk lub np. plik PDF).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się:
  • Czy nadal można wystawiać faktury pro forma?
  • Czy obecnie istnieją duplikaty faktur?
  • Czy faktury korygujące muszą zawierać numer korygowanej faktury w KSeF?
  • Czy można wystawiać wyłącznie faktury ustrukturyzowane?

Koniecznie przeczytaj:

Podstawa prawna: 
  • art. 106na, 106ne ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.).
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »