Zarejestruj się BEZPŁATNIE w serwisie i korzystaj z porad ekspertów

 • WSZYSTKIE
 • 2018
 • 2017
 • 2016

Jak prawidłowo rozliczać otrzymane rabaty i opusty

/appFiles/site_128/images/autor/DY7TM4BNS2iApWR.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 września 2019
Jak prawidłowo rozliczać otrzymane rabaty i opusty
Pytanie:

Pytanie: Nasza spółka (jest jedną ze spółek koncernu niemieckiego) produkuje i sprzedaje obrabiarki. Materiały są kupowane m.in. w Niemczech. W wyniku zgłaszanych reklamacji przez naszych klientów, nasz serwis dokonuje napraw. Czasami przyczyną reklamacji są wadliwe materiały, kupowane od dostawców. W związku z tym nasz dział odpowiadający za jakość wysyła raport roszczeń bezpośrednio do dostawcy (podobnie robią to inne spółki siostrzane z naszego koncernu), a następnie szef jakości w spółce matce negocjuje z dostawcą materiałów rabat z tytułu zwrotu kosztów jakości z tytułu dostarczenia wadliwych materiałów (są to koszty nie samych materiałów, ale np. koszty naszych serwisantów itd.). I taki rabat został wynegocjowany w roku 2019 za rok 2018. Nasza firma otrzymała credit note wystawioną 27 maja 2019 r., ale nie jest ona wystawiona przez dostawcę materiałów, ale przez naszą matkę z Niemiec. Spółka matka – negocjuje ceny materiałów u dostawców strategicznych dla wszystkich firm produkcyjnych w koncernie (inny poziom negocjacji, aniżeli każda firma robiłaby to samodzielnie). Później zakupy już odbywają się przez każdą firmę produkcyjną bezpośrednio u dostawcy i wykazujemy je jako WNT. Natomiast rabat czy to za obroty, czy rabat z tytułu kosztów jakości jest udzielany poprzez spółkę matkę, która to rabat otrzymuje bezpośrednio od dostawcy. Ale w treści credit note mamy informację, że jest to rabat od dostawcy X. Powstaje pytanie, jak mamy wykazać taki rabat:

1) Czy obniżyć WNT od dostawcy X z którym bezpośrednio dokonujemy zakupów?

2) Kiedy powinniśmy go rozliczyć w VAT – w dacie wystawiania credit note czy w dacie otrzymania credit note, czy może też w dacie, kiedy się rozliczamy, czyli otrzymujemy przelew od dostawcy bądź dokonujemy kompensaty?

3) Jaki kurs zastosować – czy kurs z dnia poprzedzającego wystawienie credit note?

4) Czy zrzucić wszystkie dostawy materiałów za rok 2018 z tym dostawcą i ustalić uśredniony kurs (tak robimy jak otrzymujemy rabat za obroty z danym dostawcą za określony okres; pytanie, czy takie postępowanie jest prawidłowe przy rabacie za obroty, wówczas rozliczamy rabat w dacie wystawienia credit note – rabat za obroty również daje nam spółka matka, a dotyczy dostawcy X – wówczas zmniejszamy WNT z tym dostawcą X. Czy takie postępowanie jest prawidłowe przy rabatach z tytułu obrotów?

Zyskaj DARMOWY dostęp do pełnej treści tego artykułu

Jeśli masz dostęp to zaloguj się


Dzięki darmowemu dostępowi Zyskasz:

 • Rozwiązania swoich problemów księgowych.
 • Poczucie bezpieczeństwa przy rozliczeniach.
 • Zawsze najlepszą ocenę w oczach swojego szefa.

Oficyna FK to:

 • Aktualne interpretacje prawa księgowego.
 • Narzędzia księgowe i kadrowe.
 • eBooki na temat najnowszych zmian w prawie.
 • Materiały Video.


Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
NR 132 GRUDZIEŃ 2017 R.
ARP 132Wydanie bieżące

Zostań subskrybentem publikacji Rachunkowość i Podatki

Już nie popełnisz błędu - rachunkowość, podatki, ZUS - wszystko w jednym miejscu! 
Najważniejsze informacje i konkretne rozwiązania problemów podatkowych i rachunkowych. 
Dodatkowo praktyczne pomoce: wzory dokumentów, pism i druków, gotowe schematy księgowania.

Zamów bezpłatny numer »

wiper-pixel