Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 26 lipca 2022
Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

Pracodawcy często spotykają się z sytuacją, w której pracownicy niechętnie wykorzystują przysługujący im urlop wypoczynkowy. Po wykorzystaniu 14 dni nieprzerwanego wypoczynku, nie planują skorzystania z pozostałej części. Taka sytuacja bywa bardzo uciążliwa. Sprawdź, czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Dowiedz się, jakimi instrumentami dysponuje, aby nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy pracodawca może jednostronnie wysłać pracownika na urlop
  • Kiedy pracownik musi wykorzystać urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę?
  • Jakie instrumenty umożliwiają wysłanie pracownika na przymusowy urlop?
  • Kiedy pracodawca nie musi tworzyć planu urlopów?
  • Jakie są korzyści z tworzenia planu urlopów?
  • Kiedy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Pracodawca musi udzielić urlopu, ale pracownik nie musi o ten urlop zawnioskować

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym zatrudniony uzyskał do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, stanie się on urlopem zaległym. Zaległego urlopu wypoczynkowego należy udzielić najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia stosunku pracy

Jednostronne udzielenie urlopu właściwie nie jest możliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 167[1] ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

Drugą okolicznością jest udzielenie wspomnianego urlopu zaległego.

Zapamiętaj!

Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, czyli bez zgody pracownika, jest dopuszczalne w przypadku wykorzystania przez pracownika urlopu

  • zaległego,
  • pracownika przysługującego w okresie wypowiedzenia.

Poza wskazanymi przypadkami pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania we wskazanym przez siebie. W takim przypadku pracodawca i pracownik powinni wspólnie ustalić termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Plan urlopów – nie zawsze jest obowiązkowy, ale warto go tworzyć

Przydatnym instrumentem mobilizującym pracowników do korzystania z urlopów w roku, w którym nabyli do niego prawo, jest plan urlopów. Co do zasady plan wiąże zarówno pracodawcę, jak i pracownika.

Zasadą jest, że pracodawca tworzy plan urlopów. Zgodnie z art. 163 § 1[1] może go nie tworzyć, jeśli:

  • związki zawodowe się zgodzą albo
  • jeśli podejmie taką decyzję autonomicznie – w przypadku, gdy w zakładzie nie ma związków

Plan urlopów jest jednak przydatny i warto go opracowywać. Dzięki niemu można zaplanować pracę i zastępstwa nieobecności. Oprócz tego plan zwiększa poczucie konieczności korzystania z urlopów.

Jeśli w zakładzie utworzono plan urlopów, nie trzeba każdorazowo uzgadniać terminów wykorzystania poszczególnych odcinków urlopu.

Należy zaznaczyć, że stworzenie planu urlopów nie daje pracodawcy możliwości narzucenia terminu urlopu. W tym przypadku terminy wypoczynku także ustala się z pracownikiem. Kodeks pracy w art. 163 § 1 wskazuje bowiem, że plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy

Zapamiętaj!

Często stosowanym rozwiązaniem jest zaplanowanie urlopu wypoczynkowego na cały rok, a następnie stosowanie wniosków urlopowych, gdy pracownik chciałby skorzystać z prawa do wypoczynku w innym terminie.

W przypadku braku planu urlopowego, termin wypoczynku pracodawca (przełożony) każdorazowo ustala w porozumieniu z pracownikiem. Ponieważ termin musi zostać uzgodniony, częstym zjawiskiem jest brak porozumienia, co powoduje, że ostatecznie pracownicy nie wykorzystują wszystkich dni przysługujących im w danym roku kalendarzowym.

Dzięki przepisom antycovidowym pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop

Możliwość zobowiązania pracownika do wykorzystania urlopu zaległego została wprowadzona przez art. 15gc ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z tym przepisem, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Pracodawca nie musi uzgadniać z pracownikiem terminu wykorzystania tej części urlopu. Posiada bowiem legitymację do wydania polecenia wykorzystania urlopu – może wpisać go w ewidencji czasu pracy. Pracownik musi podporządkować się temu poleceniu.

Jeżeli pracownik odmawia wykonania obowiązku (np. stawia się w pracy mimo otrzymania polecenia korzystania z urlopu), pracodawca może nakładać kary porządkowe. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jest to bowiem okoliczność, w której pracownik – wbrew wyraźnemu poleceniu pracodawcy – wykonuje pracę w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego.

Zaległy urlop przymusowy w świetle orzecznictwa

Należy wskazać, że możliwość zobowiązania do wykorzystania urlopu istniała również przed pandemią, choć nie wynika to z przepisów kodeksu pracy, lecz orzecznictwa. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, jeżeli zatrudniony nie wykorzystał zaległych dni wypoczynku mimo zbliżającego się terminu 30 września, pracodawca może udzielić go jednostronnie – także bez zgody pracowników. Przykładem takiego orzeczenia jest wyrok SN z 24 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 124/05): Pracodawca może wysłać na zaległy urlop pracownika, który uporczywie odmawia uzgodnienia terminu wykorzystania tego urlopu w kodeksowym terminie, nawet bez uzyskania jego zgody. Pracodawca jest bowiem zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych w Kodeksie pracy zasad, a z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy.

Zapamiętaj!

Co jednak ważne, w takim przypadku obligatoryjne skorzystanie z urlopu powinno zostać poprzedzone próbą uzgodnienia terminu w porozumieniu z pracownikiem.

Pracodawca zmusi pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bez próby porozumienia

Dobrą praktyką jest informowanie pracownika o konieczności wykorzystania zaległego urlopu wraz z zastrzeżeniem, że jeżeli nie wskaże terminu, w którym skorzysta z wypoczynku, pracodawca uczyni to jednostronnie.

Trzeba także pamiętać, że w tym przypadku wyznaczenie terminu wykorzystania urlopu powinno nastąpić wówczas, gdy faktycznie zbliża się 30 września. Zobowiązanie pracownika do wykorzystania zaległego urlopu np. w styczniu, poza okresem obowiązywania przepisów antycovidowych, zostanie uznane za nieprawidłowe.

Informacja zaległym urlopie z prośbą o wyznaczenie terminu jego wykorzystania być uznana za wystarczającą próbę porozumienia, jeśli:

  • przewiduje dla pracownika odpowiednio długi czas na wykorzystanie zaległego urlopu i
  • jednoznacznie wskazuje, że w przypadku jego niewykorzystania we wskazanym terminie pracodawca udzieli urlopu w wyznaczonym przez siebie terminie.

Jeżeli pomimo prawidłowego powiadomienia o terminie na złożenie wniosku, pracownik go nie złoży, po upływie wskazanego terminu pracodawca może przekazać zatrudnionemu informację o jednostronnym udzieleniu zaległej części urlopu w wybranym przez siebie terminie.

Przeczytaj również:
  • art. 152, art. 161, art. 163, art. 1671, art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.)
  • art. 15gc ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.)
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »