Zaświadczenie do ZUS o przychodach emeryta i rencisty a wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłacone w styczniu 2022 r.

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 27 stycznia 2022
Zaświadczenie do ZUS o przychodach emeryta i rencisty a wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłacone w styczniu 2022 r.

Do końca lutego należy powiadomić ZUS o ubiegłorocznych przychodach emeryta i rencisty, którzy podjęli dodatkową pracę. Co roku pojawia się pytanie – czy uwzględnić przychód za grudzień, jeżeli został wypłacony w styczniu? Sprawdź, czy wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłacone w styczniu 2022 r. podlega uwzględnieniu w dochodach za 2021 r. Dowiedz się, czy istnieje oficjalny formularz ZUS.

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach zobowiązują do informowania zakładu ubezpieczeń społecznych o wysokości przychodu osiąganego przez emeryta lub rencistę. Co ważne, obowiązek zawiadomienia ZUS spoczywa zarówno na pracodawcy/zleceniodawcy, jak i na pracowniku pobierającym świadczenie.

O ile sam fakt dostarczenia zaświadczenia nie budzi większych wątpliwości, tak co roku wiele pytań dotyczy wynagrodzenia za grudzień wypłacanego w styczniu kolejnego roku.

Dlaczego trzeba wystawić zaświadczenie do ZUS o przychodach rencisty i emeryta?

Informacja o zarobkach pracownika pobierającego rentę lub emeryturę jest ważna w kontekście przepisów o zawieszeniu lub zmniejszeniu emerytury/renty.

Przy ustalaniu wysokości ww. zmniejszenia uwzględniane jest m.in. wynagrodzenie z tytułu działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Informacji od pracodawcy oraz emeryta lub rencisty ZUS ustali, czy dochód pobierającego świadczenie uzasadniał wypłatę świadczeń w pełnej wysokości, czy powinno nastąpić ich zmniejszenie albo zawieszenie.

W związku z powyższym, zakład pracy zawiadamia ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym. Informacji tej należy udzielić do końca lutego. Obowiązku dopełnia się przez wystawienie odpowiedniego zaświadczenia.

Zapamiętaj!

Zaświadczeniu wpisać kwoty stanowiące podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

Czym jest przychód za poprzedni rok kalendarzowy?

Przez przychód osiągnięty przez emeryta/rencistę należy uznawać faktyczny przychód uzyskany w danym roku kalendarzowym. Zatem obowiązek informowania o przychodach osiągniętych w 2021 r. odnosi się do wynagrodzeń wypłaconych lub przedstawionych do wypłaty właśnie w roku 2021.

Czy wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłacone w styczniu 2022 r. podlega uwzględnieniu w dochodach za 2021 r.

Wystawiając zaświadczenie o przychodach za rok ubiegły, należy wykazać przychody osiągnięte w tym roku kalendarzowym, którego dotyczy to zaświadczenie. Co to oznacza?

Otóż, znaczenie ma moment uzyskania przychodu przez pracownika – emeryta. Innymi słowy, wynagrodzenie za grudzień 2021 r. wypłacone w styczniu 2022 r. nie podlega uwzględnieniu w dochodach za 2021 r. Nie podlega, ponieważ pracownik nie otrzymał go w 2021 r.

Wynagrodzenie za grudzień 2020 r. wypłacone w styczniu 2021 r. nie podlega uwzględnieniu w dochodach z 2020 r.

Przy ustalaniu kwoty dochodu osiąganego przez pracownika emeryta/rencistę dolicza się kwoty pobranych zasiłków:

  • chorobowego,
  • macierzyńskiego i
  • opiekuńczego oraz
  • kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego,
  • zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Zaświadczenie o dochodach nie dla każdego emeryta

Nie ma obowiązku informowania ZUS o zarobkach emeryta, jeżeli osiągnął wiek

60 lat – kobieta),

65 lat – mężczyzna.

Ci emeryci mogą osiągać dodatkowe dochody bez ograniczeń. Ponieważ wysokość tych dochodów nie wpływa świadczenia wypłacane im przez ZUS, nie trzeba składać żadnych zaświadczeń.

Na jakim wzorze wystawić zaświadczenie o dochodach emeryta lub rencisty?

Ustawodawca nie określił wzoru informacji o wysokości przychodu osiągniętego przez zatrudnionego emeryta/rencistę. Wzory zaświadczenia o zarobkach emeryta i rencisty mogą być opracowane i stosowane w poszczególnych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ZUS nie wymaga wypełnienia konkretnego druku, pracodawca sporządza formularz samodzielnie.

W zaświadczeniu należy uwzględnić następujące informacje:

  • nazwę, adres, NIP, REGON pracodawcy/zleceniodawcy
  • informację o rodzaju stosunku prawnego (umowa o pracę, zlecenie),
  • imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL parującego emeryta/rencisty,
  • informację o wysokości przychodu w poprzednim roku,
  • informacje o wysokości przychodu w poprzednim roku w rozbiciu na poszczególne miesiące,
  • okres, na jaki emeryt/rencista został zatrudniony/na jaki zawarto umowę zlecenia.

Informacja o wysokości przychodów w poszczególnych miesiącach umożliwi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych rozliczenie emeryta/rencisty na zasadach, które będą dla niego najbardziej korzystne.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 103, art. 104, art., 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 291).
Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »