Zapomoga dla małżonka pracownika – co z podatkiem i składkami ZUS po przyznaniu świadczenia?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 1 maja 2022
Zapomoga dla małżonka pracownika – co z podatkiem i składkami ZUS po przyznaniu świadczenia?

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o ZFŚS z zapomogi mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale również członkowie ich. Rodzin. Jak kształtuje się wówczas sytuacja podatkowa i składkowa? Czy zapomoga wypłacona np. małżonkowi pracownika będzie stanowiła podstawę opodatkować? Co ze składkami ZUS? Poznaj wyjaśnienia eksperta.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto może skorzystać z zapomogi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
  • Kiedy małżonek pracownika lub inny członek jego rodziny może otrzymać zapomogę z ZFŚS?
  • Czy świadczenie przyznane członkowi rodziny pracownika stanowi podstawę wymiaru podatki i składek?

Kto jest uprawniony do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS, w zakładowym regulaminie ZFŚS wskazuje się członków rodziny pracownika, którzy są uprawnieni do korzystania z funduszu. Oznacza to, że to pracodawca i związki zawodowe określają zakładową definicję „członka rodziny”.

Ustalenie kręgu osób stanowiących członków rodziny uprawnionych do korzystania z funduszu następuje na poziomie zakładu pracy.

Wniosek o zapomogę złożony przez męża a podatek i składki ZUS

Co w sytuacji, gdy z ZFŚS chce skorzystać małżonek zatrudnionego pracownika? Pojawia si bowiem problem dotyczący opodatkowania i ozusowania świadczenia.

Przykład

Pytanie: Pracownica uległa wypadkowi i przebywa w śpiączce. Z tego powodu nie może osobiście wystąpić o zapomogę losową z ZFSS. Z wnioskiem o przyznanie zapomogi wystąpił mąż pracownicy. Wskazał, że mają być to środki na leczenie – rehabilitacje. Dla pracownika zapomoga losowa byłaby bez względu na kwotę zwolniona z podatku. Co w przypadku zapomogi dla męża? – czy podlega ona opodatkowaniu?

Odpowiedź: Świadczenia wypłacone mężowi osoby zatrudnionej, nie będą stanowiły podstawy wymiaru podatku ani składek ZUS bez względu na wysokość wypłaconego świadczenia.

Opisaną w pytaniu sytuację można zakwalifikować jako zdarzenie losowe, które uzasadnia przyznanie zapomogi z ZFŚS. Na uwagę zasługuje również fakt, że zapomoga może być przyznana pracownikowi, jak również członkom jego rodziny, w tym również mężowi.

Podatek i ZUS od zapomogi dla małżonka pracownika takie jak od świadczenia z ZFŚS dla zatrudnionego

To, że pracownik przebywa w śpiączce nie dyskwalifikuje go jako odbiorcy świadczenia. Jest tak, ponieważ mimo śpiączki pozostaje w zatrudnieniu, zatem wciąż jest uprawniony do świadczeń. Świadczenie może być zatem przeznaczone na jego leczenie lub rehabilitację.

Oczywiście, świadczenie z ZFŚS można wypłacić również osobom z rodziny pracownika. W takim przypadku uzasadnieniem wypłacenia zapomogi losowej może być trudna sytuacja życiowa rodziny wywołana wypadkiem osoby z rodziny. Konieczność ponoszenia kosztów leczenia oraz zapewnienia opieki może oznaczać pogorszenie się sytuacji rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Świadczenia przyznane pracownikowi (pomimo iż przebywa w śpiączce) lub mężowi pracownika nie będą stanowiły podstawy wymiaru podatku ani składek ZUS bez względu na wysokość wypłaconego świadczenia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( Dz.U. 2022 poz. 923),
  • art. 21 ust 1 pkt 26 ustawy z a 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (-- Dz.U. 2021 poz. 1128).
Autor: Jakub Pioterek
Słowa kluczowe:
zapomoga z ZFŚSZFŚS
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »