Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku przy zmianie wynagrodzenia z zasadniczego na akord

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 19 sierpnia 2021
Pytanie:

Pracownik został zatrudniony na pełny etat od 16 października 2020 r. do 31 marca 2021 r. z wynagrodzeniem zasadniczym + do 20% premii regulaminowej od wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązuje go pełny etat z wynagrodzeniem akordowym + do 20% premii regulaminowej od wynagrodzenia akordowego. Pracownik chorował od 31 maja do 11 czerwca 2021 r. Z jakiego okresu przyjąć wynagrodzenia do podstawy wymiaru zasiłku? Czy zmiana wynagrodzenia z zasadniczego na akord ma znaczenie?

Odpowiedź:

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator okresu zasiłkowego

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, został zatrudniony w dniu 16 października 2020 r. i przed miesiącem, w którym zachorował (przed majem 2021 r.) przepracował 6 pełnych miesięcy (od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r.). Zatem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi  przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za wspomniane 6 miesięcy.

Zmiana warunków wynagradzania w czasie omawianego okresu 6 miesięcy nie ma istotnego znaczenia. Podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić, uwzględniając wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy – zarówno z okresu sprzed zmiany warunków (listopad 2020 r. – marzec 2021 r.), jak i po tej zmianie (kwiecień 2021 r.).

Powiązane porady i dokumenty:

Wypłata zasiłku chorobowego zleceniobiorcy – umowa o świadczenie usług

Zasiłek chorobowy: instrukcja, jak wypełnić formularz ZAS-53

Zaświadczenie o dochodach – czy uwzględniać w nim zasiłki

Podstawa prawna: 
  • art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »