Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: składka zdrowotna po przekroczeniu progu

/appFiles/site_128/images/autor/2AkRa0XNc39uWTj.jpeg

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 10 stycznia 2022
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: składka zdrowotna po przekroczeniu progu

Obliczanie wysokości składki zdrowotnej u przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nastręcza trudności. Pojawia się pytanie, w jaki sposób obliczać wysokość tej składki po przekroczeniu progu? W artykule wyjaśniamy, co robić, jeśli tzw. ryczałtowiec przekroczy drugi próg w trakcie roku. Sprawdź, jak powinna by obliczana składka zdrowotna po przekroczeniu progu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a składka zdrowotna po przekroczeniu progu

Jeżeli przekroczenie drugiego progu nastąpiło w kwietniu, to od tego miesiąca składkę zdrowotną oblicza się od wyższego progu. Oczywiście, odpowiednio do stopnia przekroczenia. Dopłata następuje natomiast w rozliczeniu rocznym. Podatnik musi po roku zweryfikować, od jakiej podstawy powinien był płacić składkę zdrowotną. Ewentualną dopłatę wykazuje natomiast w deklaracji DRA za luty.

Wysokość składki zdrowotnej po przekroczeniu kolejnego progu

W przypadku podatników – ryczałtowców, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest uzależniona od wysokości osiąganych przychodów. Ustawodawca wprowadził trzy progi, od których jest uzależniona składka zdrowotna:

I próg – do 60.000 zł: składka zdrowotna będzie wynosić 9% z podstawy, którą stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

II próg – od 60.000 zł do 300.000 zł: składka zdrowotna będzie wynosić 9% z podstawy, którą stanowi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

III próg – powyżej 300.000 zł: składka zdrowotna będzie wynosić 9% z podstawy, którą stanowi 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.).
Autor: Monika M. Brzostowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »