Pozorność umowy o pracę. Co robić, gdy ZUS stwierdzi, że umowa o pracę jest pozorna?

/appFiles/site_128/images/autor/HCf1AgNi8yK9WcJ.jpeg

Autor: Beata Naróg

Dodano: 14 marca 2022
Pozorność umowy o pracę. Co robić, gdy ZUS stwierdzi, że umowa o pracę jest pozorna?

Pracodawcy i pracownicy stosunkowo często spotykają się z sytuacją, w której ZUS stwierdza pozorność umowy o pracę. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy to oznacza, że pracownik traci świadczenia z ubezpieczenia społecznego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są konsekwencje uznania, że umowa została zawarta dla pozoru. Z artykułu dowiesz się również, jaki może być wyrok sądu w razie złożenia odwołania od decyzji.

Nawiązanie stosunku pracy, to zobowiązanie się do jej wykonywania

Umowa o pracę to zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem i w wyznaczonym czasie. Pracodawca z kolei zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. To, co kluczowe, to to, że pozostawanie w stosunku pracy stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Właśnie dlatego ZUS drobiazgowo analizuje, czy umowa została zawarta w celu rzeczywistego wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, czy w wyłącznie w celu objęcia ubezpieczeniem.

Umowa o pracę zawarta dla pozoru to natomiast umowa zawarta przy założeniu, że pracownik nie będzie świadczyć pracy. Strony już chwili zawierania umowy wiedzą, że pracodawca nie będzie korzystać z pracy pracownika. Z pozornością mamy więc do czynienia, gdy strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy.

Pracownik i pracodawca mogą złożyć odwołanie od decyzji ZUS

Przede wszystkim należy podkreślić, że od decyzji o uznaniu umowy za fikcyjną przysługuje odwołanie sądu okręgowego. Odwołanie może złożyć zarówno pracodawca jak i pracownik. W razie złożenia odwołania – dalsze postępowanie będzie uzależnione od wyroku sądowego. Jeżeli uda się wykazać faktyczne wykonywanie pracy, czyli że umowa została nawiązana w celu wykonywania pracy, a nie dla uzyskania prawa do świadczeń, wyrok może okazać się korzystny dla zatrudniającego i zatrudnionego.

Uznanie pozorności umowy o pracę - co dalej?

Jeżeli odwołanie nie zostanie złożone, bądź jeżeli zostanie ono oddalone w sądzie, a decyzja ulegnie uprawomocnieniu, należy uznać, że stosunek pracy nie istniał (umowa została uznana za nieważną).

W takiej sytuacji zatrudniony powinien być wyrejestrowany z ZUS z kodem 600 – inny powód (ZUS ZWUA). Należy również dokonać korekty listy płac poprzez wyzerowanie kwoty brutto wynagrodzenia i składek ZUS. Konieczna jest również korekta dokumentów w ZUS (DRA, RCA, ewentualnie RSA – jeżeli były sporządzane za tę osobę.

Z kolei na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych znaczenie ma przepis art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, ustawa ta nie ma zastosowania do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Zapamiętaj!

Takie stanowisko przedstawione zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z 24.04.2008 r. nr ILPB1/415-70/08-2/RP.

Zatem, w świetle tej interpretacji, przychód uzyskany w wyniku fikcyjnej umowy o pracę nie może być traktowany na równi z przychodem ze stosunku pracy, który nie został nawiązany. Nie będzie on również opodatkowany. Po dokonaniu korekty należałoby wystąpić do Urzędu Skarbowego o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Należy również pamiętać, że koszty pracodawcy w związku z fikcyjną umową o pracę (wynagrodzenie i składki ZUS finansowane przez płatnika) – nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Czy można dochodzić zwrotu wypłaconego wynagrodzenia?

W kwestii zwrotu wypłaconych należności – można dochodzić ich od pracownika. Pozostaje jednak kwestia czy:

  • umowa faktycznie była zawarta dla pozoru (od początku strony miały taki zamiar)
  • dana osoba nie świadczyła pracy i zamiarem stron nie było jej wykonywanie;

Może być przecież tak, że umowa została uznana za nieważną, jednak pracownik wykonywał pracę.

W tym drugim przypadku, gdy strony nie miały zamiaru zawrzeć umowy pozornej, a pracownik wykonywał pracę – należałoby przeanalizować zasadność ubiegania się o zwrot wypłaconych świadczeń. 

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2021 r., poz. 423 ze zm).
  • art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Beata Naróg
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »