Zniszczenie konstrukcji stalowej, która nie spełnia danych technicznych sprawdź skutki w VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 30 listopada 2023

Pytanie: We wrześniu 2023 roku firma realizowała zamówienie na konstrukcje stalowe, po zrealizowaniu ww. zlecenia zamawiający stwierdził, że konstrukcja nie spełnia szczegółowych danych technicznych (wina pracownika) i zwrócił towar, została wystawiona faktura korygująca. Właściciel podjął decyzję o zniszczeniu towaru, ponieważ nikt nie chce kupić tego towaru. Czy to rodzi jakieś konsekwencje na gruncie VAT (np. w kwestii podatku od faktur za materiał użyty do wykonania tej konstrukcji)?

 

Odpowiedź: Uważam, że we wskazanej sytuacji podatnik obowiązany jest do korekty podatku VAT odliczonego przy wytworzeniu przedmiotowej konstrukcji, np. przy nabyciu materiałów zużytych do jej wytworzenia

 

Zniszczenie towaru a zmiana prawa do obniżenia kwot podatku należnego

 

Z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT wynika obowiązek odpowiedniego stosowania przepisów art. 91 ust. 1-6 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Taką zmianą prawa do obniżenia kwot podatku należnego (zmianą prawa do odliczenia) może być między innymi zniszczenie towarów. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 lutego 2016 r. (sygn. ITPP2/443-1200/15/AK), „przywołać (…) należy orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia podatku VAT zostaje zachowane.

Na zwrócenie uwagi zasługuje zastrzeżenie zawarte w przedmiotowym orzeczeniu, warunkujące zachowanie prawa do odliczenia podatku naliczonego do sytuacji, w których zniszczenie towaru nastąpiło z powodów pozostających poza kontrolą podatnika. Jeżeli zatem utrata/zniszczenie nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez podatnika to nie ma podstaw dokonania korekty podatku naliczonego, natomiast jeżeli utrata/zniszczenie towaru nastąpiło z przyczyn zawinionych przez podatnika należy dokonać korekty podatku naliczonego”.

W mojej ocenie wykonanie przez podatnika konstrukcji, która nie spełnia szczegółowych danych technicznych zaliczyć należy – mimo, że bezpośrednią tego przyczyną był błąd pracownika – do przyczyn zawinionych przez podatnika.

Skutki dla podatnika – korekta VAT

W konsekwencji uważam, że we wskazanej sytuacji podatnik obowiązany jest do korekty podatku VAT odliczonego przy wytworzeniu przedmiotowej konstrukcji, np. przy nabyciu materiałów zużytych do jej wytworzenia.

Zastrzec jednak pragnę, że kwestia ta nie jest oczywista. W konsekwencji w grę wchodzi również przyjęcie przez podatnika, że we wskazanej sytuacji przyczyna zniszczenia konstrukcji jest niezawiniona przez podatnika, a w konsekwencji nie ma on obowiązku korekty VAT. Oczywiście przyjęcie takiego stanowiska będzie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »