Zmiana stanowiska pracy a ponowne badania wstępne i okresowe – czynniki szkodliwe a kierowanie pracownika na badania

/appFiles/site_128/images/autor/6kuQmD7pVFI5X8P.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 6 kwietnia 2022
Zmiana stanowiska pracy a ponowne badania wstępne i okresowe – czynniki szkodliwe a kierowanie pracownika na badania

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku dyspozytora zmianowego został przeniesiony na stanowisko ładowacza odpadów. Przed przeniesiemy wykonano wstępne badania lekarskie. Czy w razie ponownego przeniesienia na poprzednie stanowisko trzeba będzie ponownie wykonać badania lekarskie? Poprzednie badania będą aktualne, ponieważ obecne przeniesienie ma trwać tylko kilka tygodni.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy trzeba ponownie wykonać badania lekarskie przy zmianie stanowiska pracy?
  • Jak czynniki szkodliwe wpływają na konieczność wykonywania badań w kontekście przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy?
  • Czy występowanie czynników szkodliwych na stanowisku pracy nakłada na pracodawcę szczególne obowiązki w odniesieniu do badań lekarskich?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik dysponuje ważnymi badaniami okresowymi, to przed przeniesiemy prawdopodobnie nie trzeba będzie ponownie kierować go do lekarza medycyny pracy. Badania będą jednak konieczne, jeżeli pracował w warunkach narażenia na czynniki rakotwórcze lub zwłókniające. Wtedy pracodawca po opuszczeniu stanowiska ze szkodliwymi warunkami musi skierować pracownika na dodatkowe badanie okresowe.

Zmiana stanowiska pracy a badania lekarskie wstępne i okresowe

Zgodnie zasadami bhp określonymi z ustawą z 26 czerwca 197r r. Kodeks pracy, wstępnym badaniom podlegają:

  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy
  • inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Powrót na poprzednie stanowisko – czasami trzeba skierować pracownika na badania

W przypadku powrotu ze stanowiska na którym występowały szkodliwe lub uciążliwe warunki pracy na stanowisko wcześniej zajmowane, gdzie takich warunków nie było, pracodawca nie musi kierować pracownika na badania  wstępne. Warunkiem jest oczywiście to, że poprzednie badania są aktualne i nie trzeba wykonywać badań okresowych.

Co jednak ważne, w razie pracy w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, pracodawca musi zapewnić tym pracownikom badania okresowe także po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami.

Jeżeli pracownik był przeniesiony na stanowisko, na którym występowały ww. czynniki, to po jego opuszczeniu pracodawca obowiązany jest wydać skierowanie na badania okresowe pod kątem czynników szkodliwych występujących na stanowisku które opuszcza.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 229 § 1 i § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Autor: Michał Culepa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »