Złożenie sprawozdania bez opinii biegłego rewidenta

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 19 lipca 2023

Pytanie: Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Po analizie danych za 2021 roku okazało się, że sprawozdanie finansowe za rok 2022 będzie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta. W dniu 30 kwietnia 2023 r. wysłałam do KAS sprawozdanie bez opinii biegłego. Do dnia dzisiejszego nie mam tej opinii. Czy nie było błędem wysłanie sprawozdania do KAS przed zbadaniem bilansu? Czy biegły rewident nie przekracza ustawowych terminów, jeżeli jeszcze nie przeprowadził badania sprawozdania? Proszę o odpowiedź.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy nie było błędem wysłanie sprawozdania do KAS przed zbadaniem bilansu?

Polecamy w Portalu FK:

Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń

Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej

Karty przedpłacone – sprawdź skutki podatkowe i ewidencję księgową

Sprawozdanie finansowe do KRS

Odpowiedź: Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie finansowe przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości (zgodnie z art. 45 ust 5 ustawy o PIT). Zatem jak najbardziej prawidłowe było przekazanie w terminie do 30 kwietnia sprawozdania finansowego.

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Teraz tylko proszę pamiętać o obowiązku wynikającym z art. 70 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem kierownik jednostki, o której mowa w art. 64 ustawy o rachunkowości, do której nie ma zastosowania art. 69, jest obowiązany złożyć wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy, do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia, wraz ze sprawozdaniem z badania oraz odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty. Czyli jest to przepis, który dotyczy Państwa sytuacji.

Po otrzymana opinii biegłego, właściciel powinien podjąć postanowienie o zatwierdzeniu sprawozdania i wszystkie dokumenty (sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania) odpisy postanowień o zatwierdzeniu sprawozdania i sposobie rozliczenia złożyć do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Biegł jest związany terminami z umowy – w praktyce trudno jest wykazać, że z jego winy nie został dotrzymany termin wydania opinii.

 

Autor: Katarzyna Trzpioła
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »