Zatrudnienie na nowym stanowisku a limit umów na czas określony

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 2 czerwca 2022
Zatrudnienie na nowym stanowisku a limit umów na czas określony

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony od 5 lat, w tym od 2 na czas nieokreślony. W związku z uzyskaniem nowych kwalifikacji, zostanie zatrudniony na wyższym, rodzajowo innym stanowisku (przejście z pracownika sprzątającego na stanowisko administracyjne). Czy z uwagi na całkowitą zmianę stanowiska można zaproponować takiemu pracownikowi pracę na okres próbny, a następnie na czas określony czy tylko czas nieokreślony?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest umowa na okres próbny?
  • W jakich przypadkach z pracownikiem można po raz kolejny zawrzeć umowę na okres próbny
  • Czy zatrudnienie na rodzajowo innym stanowisku zeruje limit umów na czas określony?

Odpowiedź: Z pracownikiem można nawiązać stosunek pracy na okres próbny, ale po jego zakończeniu konieczne jest zatrudnienie na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na okres próbny, to umowa terminowa na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Ustawodawca wymienił a Kodeksie pracy przesłanki pozwalające na ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem. Jest to możliwe w przypadku:

  1. zatrudnienie pracownika w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
  2. zatrudnienia pracownika w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem po raz kolejny jest więc możliwe przy zmianie rodzaju wykonywanej pracy na inny niż określony w umowie. Należy zwrócić uwagę, że w przepisie wskazano, że ma to być inny rodzaj pracy, a nie inne stanowisko pracy. Rodzaj pracy jest pojęciem szerszym, dlatego istotna jest treść umowy o pracę.

Z pytania wynika, że pracownik będzie wykonywał inny rodzaj pracy, m.in. wymagający innych kwalifikacji). Stanowi to wystarczającą przesłankę i umożliwia zawarcie z tym pracownikiem ponownie umowy o pracę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Umowa na czas określony po wcześniejszym zatrudnieniu na czas nieokreślony

O ile pracownika można zatrudnić na okres próbny, o tyle zakończeniu trwania należy z zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony.

Kodeks pracy w art. 251 § 1 wyraźnie wskazuje, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy,nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Ustawodawca nie przewidział od tej zasady odstępstw, a ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny nie otwiera na nowy powyższych limitów.

Pracownik, o którym, mowa w pytaniu, wyczerpał limit umów na czas określony u zatrudniającego go pracodawcy. Zmiana stanowiska oraz rodzaju wykonywanej pracy nie zeruje limitu umów terminowych.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z d 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) – 25 § 2, art. 251 § 1.
Autor: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »