Zasądzony zwrot ceny towaru - jak rozliczyć

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 23 września 2023

Pytanie: W jaki sposób należy ująć w księgach, podatkach VAT i CIT następującą sytuację. Spółka kupiła w 2019 r. maszynę, opłaciła fakturę, odliczyła VAT, zewidencjonowała jako środek trwały w budowie. Po zakupie okazało się, że maszyna ma wadę. Do tej pory maszyna nie została zwrócona dostawcy. Dostawca nie uznał reklamacji, sprawa trafiła do sądu. Spółka dochodziła w sądzie zwrotu ceny towaru, kosztów zwrotu towaru, kosztów procesu z odsetkami, zastępstwa procesowego. Spółka wygrała proces. W związku z tym, że nie jest w stanie odzyskać długu, będzie windykowała w drodze egzekucji komorniczej. Czy dostawca powinien wystawić fakturę korygującą? Czy też kwoty zasądzone są neutralne w podatku VAT? Jeśli są obojętne, to czy prawidłowe jest odliczenie w 2019 r. VAT od zakupu maszyny? Jakie skutki będą w CIT?

Zasądzony zwrot ceny towaru – skutki w CIT

Zasądzony zwrot ceny towaru nie będzie stanowił przychodu opodatkowanego CIT, o ile wydatek na zakup maszyny nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z treści art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT. W mojej ocenie, nie mogliście Państwo wprowadzić maszyny do ewidencji środków trwałych i jej amortyzować z uwagi, iż była zepsuta. Tym samym wydatek na jej zakup nie mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych. Przychód nie powstanie ani w chwili zasądzenia zwroty ceny ani w chwili jej faktycznego zwrotu na skutek działań komornika.

Zwrot kosztów procesu

Jeśli chodzi o zwrot kosztów procesu, to zdaniem organów podatkowych, przychód nie powstaje, jeśli podatnik wcześniej poniósł wydatki procesowe a następnie te wydatki mają mu zostać zwrócone w tej samej wysokości (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2023 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.195.2023.1.MN). Jeśli natomiast kwoty zasądzone przewyższają faktycznie poniesione wydatki, to nadwyżka stanowi przychód opodatkowany CIT w momencie otrzymania zwrotu w związku z działaniami komornika.

Zdaniem organów podatkowych, odsetki za opóźnienie są odrębnie traktowane pod względem podatkowym niż należność, od której są one naliczane. W szczególności taki pogląd był prezentowany w odniesieniu do odsetek w wypłacie odszkodowań. Same odszkodowania korzystały ze zwolnienia od PIT natomiast odsetki już nie. Tym samym, należy przyjąć, że odsetki za opóźnienie za zwrot kosztów procesu będą podlegać opodatkowaniu CIT w momencie ich otrzymania.

Zasądzony zwrot ceny towaru – skutki w VAT

Fakturę korygującą wystawia się m.in. w związku ze zwrotem towaru. Ta sytuacja jeszcze nie wystąpiła, więc sprzedawca nie ma obowiązku jej wystawiania.

Zasądzenie przez sąd zwrotu ceny zakupu maszyny, kosztów procesu oraz odsetek nie stanowi sprzedaży w rozumieniu ustawy o VAT. Czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT, czyli są neutralne.

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, jeśli zakupiony towar miał służyć czynnościom dającym prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jeśli zatem maszyna miała być wykorzystywana do działalności opodatkowanej VAT, to Państwa spółka miała prawo do odliczenia VAT naliczonego. Okoliczność, iż maszyna okazała się niesprawna nie wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego. Istotne jest, czy w chwili dokonania zakupu Państwa zamiarem było wykorzystywanie maszyny do czynności dających prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »