Zapłata zaległych składek do ZUS – jak zaksięgować?

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 15 kwietnia 2022
Zapłata zaległych składek do ZUS – jak zaksięgować?

Pytanie: W wyniku wewnętrznej kontroli, że pracownikowi, któremu wypłacano świadczenie rehabilitacyjnie, zawyżono podstawę do jego obliczenia. W związku z tym pracownikowi nadpłacono świadczenie, a składki do ZUS odprowadzano w zaniżonej wysokości. Pracownik zgodził się na potrącenie nadpłaconej kwoty z najbliższego wynagrodzenia w 2022 r. Konieczne jest sporządzenie deklaracji korygujących do ZUS. Czy zaległe składki na ubezpieczenia społeczne będą kosztem podatkowym w dacie ich zapłaty do ZUS? Jak zaksięgować powyższe zdarzenie?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zaksięgować zapłatę zaległych składek do ZUS?
  • Jak poprawić błąd polegający na odprowadzaniu składek do ZUS w zaniżonej wysokości?

Odpowiedź: Sposób poprawienia błędu zależy od tego czy został on popełniony w 2022 r czy wcześniej. Jeśli wcześniej to znaczenie ma też to czy sprawozdanie za 2021 r. jest już przygotowane.

Zaniżone składki dotyczą 2022 r.

Jeśli błąd dotyczy 2022 r to w bieżącym miesiącu należy dokonać księgowania zwiększającego zobowiązanie wobec ZUS i ujmującego należność od pracownika.

Zaniżone składki dotyczą 2021 r.

Z kolei, jeżeli błąd dotyczy 2021 lub lat wcześniejszych a sprawozdanie za 2021 r nie jest jeszcze przygotowane, to należy dokonać zapisów pod datą 31-12-2021. Zapisy będą analogiczne tj. należy ująć zobowiązanie wobec ZUS i należność od pracownika.

Należność od pracownika będzie pokazana w bilansie, w jako inne należności krótkoterminowe. Kwota nie jest zapewne istotna, dlatego nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych informacji w tym zakresie do sprawozdania finansowego.    

Zapamiętaj!

Składki ZUS będą kosztem podatkowym w momencie ich zapłaty, niezależnie od tego czy księgowo zostaną ujęte 2021 czy 2022 r.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 20 ust 1 ustawy z 29 września1994 r o rachunkowości (Dz. U z 2021 poz. 217 ze zm.)
  • art. 16 ust 1 pkt 57a ustawy z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2021 poz. 1800 ze zm.)
Autor: Katarzyna Trzpioła
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »