Zakup usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów jako import usług

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 sierpnia 2023

Pytanie: Firma korzysta ze zwolnienia z VAT, obrót nie przekroczył 200.000 zł. Wynajmuje domki letniskowe i prywatne mieszkanie. Rezerwacje prowadzone są przez Booking.com (NIP Holandia), za które otrzymuje faktury bez VAT. Jakie obowiązki ma nabywca faktur? Czy najem prywatny może rozliczać ryczałtem?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć zakup usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów.

Polecamy:

Jakie są zasady rozliczania importu usług. Podcast

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług księgowych

Odpowiedź: Podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług są, co do zasady, sprzedawcy (dostawcy towarów oraz usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. W przypadkach określonych przepisami art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy o VAT podatnikami z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług mogą być również nabywcy (w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia; ang. reverse charge mechanism).

Czytaj też:

Import usług

Dotyczy to między innymi importu usług. Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Kiedy występuje import usług

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przy czym import usług występować może również u podatników zwolnionych z VAT, np. w związku z korzystaniem z tzw. zwolnienia podmiotowego.

Warunki te są w przedstawionej sytuacji spełnione, gdyż będąca podatnikiem osoba fizyczna (tj. podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywać będzie od podatnika zagranicznego (tj. nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski) usługi pośrednictwa w sprzedaży noclegów, których – na gruncie polskich przepisów – miejsce świadczenia znajduje się na terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej) d zagranicznego podatnika, który nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. W konsekwencji nabywanie tych usług stanowić będzie dla osoby prowadzącej wskazaną firmę import usług.

Skutki dla podatnika

W związku z tym w przedstawionej sytuacji wskazana osoba obowiązana jest rozpoznawać opodatkowany podatkiem VAT według stawki 23% import usług. W tym celu powinna ona (zakładając, że nie składa deklaracji VAT-8) składać deklaracje VAT-9M, w których (w poz. 12 i 13) wykazywać będzie przedmiotowy import usług, w tym kwotę należnego podatku VAT, jak również wpłacać ten podatek VAT.

Wskazać jednocześnie pragnę, że obecnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedyną przewidzianą przepisami formą opodatkowania przychodów z tzw. najmu prywatnego. A zatem osoby fizyczne uzyskujące takie przychody jak najbardziej mogą rozliczać ryczałtem.

 

Autor: Tomasz Krywan
Słowa kluczowe:
import usług
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »