Zakup towaru z Chin, który odprawiany był przez kontrahenta w Niemczech

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 17 października 2023

Pytanie: Firma otrzymała towar z CHIN , pokryła koszty dostawy i clenia. Sprzedawca z Chin towar przesłał przez Niemcy. Nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów dotyczących dostawy i clenia. Jak prawidłowo postąpić i ująć zakup w JPK i ewidencji? Posiadamy jedynie opłaconą proformę.

Odpowiedź: Wskazany zakup stanowi dla firmy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Jak stanowi art. 22 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

W przedstawionej sytuacji – jak wynika z treści pytania – podatnikiem z tytułu importu towarów na terytorium Niemiec był kontrahent chiński (gdyby było inaczej, firma uczestniczyłaby – choćby przez przedstawiciela – w odprawie tych towarów, a w konsekwencji posiadałaby dokumenty celne). Uważam w związku z tym, że na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o VAT miejsce dokonanej przez niego dostawy towarów znajdowało się  na terytorium Niemiec.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Prowadzi to do wniosku, że wskazany zakup stanowi dla firmy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Doszło bowiem w przedstawionej sytuacji do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz spełnione są pozostałe warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (przy czym podkreślić należy, że do warunków takich nie należy rejestracja VAT UE dostawcy towarów, a więc nie ma znaczenia czy chiński dostawca jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Niemczech lub innym państwie członkowskim).

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: obowiązki w VAT

Uważam w związku z tym, że w przedstawionej sytuacji firma obowiązana jest do naliczenia podatku należnego (według stawki 23%) z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nabycie to należy na zasadach ogólnych wykazać w polach K_23 i K_24 części ewidencyjnej oraz uwzględnić je w polach P_23 i P_24 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Ponadto w zakresie, w jakim firmie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (a więc w zakresie w jakim towary te będą przez firmę wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia, w szczególności opodatkowanych), nabycie te należy wykazać również w polach K_40 i K_41 albo K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polach P_40 i P_41 albo P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Konieczne może być również wykazanie przedmiotowego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w części D. informacji podsumowującej VAT-UE (zob. art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Będzie tak, jeżeli chiński kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT (według mnie) lub jako podatnik VAT UE (zdaniem organów podatkowych) w Niemczech lub w innym państwie członkowskim UE.

 

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »