Zakup towarów przywiezionych z Irlandii do Polski – jak rozliczyć VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 27 stycznia 2023

Pytanie: Otrzymaliśmy fakturę od dostawcy z Irlandii za zakup towarów w złotówkach, jak potraktować ten zakup? Czy jako import usług, wyliczyć VAT i wykazać go jako VAT należny i naliczony w JPK_VAT?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak rozliczyć VAT przy zakupie towarów przywiezionych z Irlandii do Polski, czy to WNT.

Zobacz też:

Odpowiedź: Zakup towarów przywiezionych z Irlandii do Polski, stanowi dla nabywcy WNT. Taką transakcję należy zatem rozliczyć, jak każdy inny zakup wewnątrzwspólnotowy, również w sytuacji, gdy faktura została wystawiona w polskich złotych.

Zobacz też:

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy WNT z Niemiec towarów uprzednio zaimportowanych z Chin

 Czym jest  wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)

Na mocy art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli więc zakupiliście Państwo od irlandzkiego dostawcy towar, który w wyniku dokonanej dostawy został przywieziony do Polski, należy w krajowych ewidencjach rozpoznać transakcję WNT- zasadniczo w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, że faktura została wystawiona w krajowej walucie. Mimo, że w pytaniu nie wskazano, z której Irlandii przyjechał towar, nadmienić warto, że na podstawie tzw. protokołu irlandzkiego, na terytorium Irlandii Północnej w dalszym ciągu obowiązują unijne regulacje VAT w odniesieniu do towarów (zastrzeżenie to nie obejmuje świadczenia usług).

Oznacza to, że transakcje towarowe związane z terytorium Irlandii Północnej są opodatkowane VAT na zasadach stosowanych do przemieszczeń towarów pomiędzy państwami członkowskimi tj. jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Rozwiązanie takie będzie obowiązywać do 31 grudnia 2024 r., przy czym okres ten może zostać przedłużony na podstawie procedury określonej w art. 18 protokołu irlandzkiego.

 Kiedy import usług

Z importem usług mielibyśmy do czynienia wówczas, gdyby polski podatnik nabył od zagranicznego kontrahenta nie towar, ale usługę, dla której miejsce świadczenia znajduje się w Polsce, tj. w siedzibie usługobiorcy.

Podstawa prawna: 

art. 9 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),

art. 8 umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Dz. Urz. UE L 29 z 31.1.2020 i Dz. Urz. UE C 384 I z 12.11.2019.

Autor: Jolanta Kica radca prawny, doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
WNTzakup towarów
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »