Wykup samochodu z leasingu bez dalszej sprzedaży – jakie skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/qn4VsfeY69ZwXkE.jpeg

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 29 marca 2022
Wykup samochodu z leasingu bez dalszej sprzedaży – jakie skutki podatkowe

Pytanie: Jestem przedsiębiorcą i planuję wykup samochodu osobowego z leasingu w celu użytkowania prywatnego. Auto nie będzie sprzedawane. Jakie skutki dotyczące podatków pociągnie za sobą takie działanie? A co, jeżeli o wykupie pojazdu nabywca zdecyduje się na sprzedaż wykupionego przedmiotu leasingu i osiągnie przychód?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie skutki w zakresie podatków pociąga za sobą wykupienie samochodu z leasingu do celów prywatnych?
  • Czy sprzedaż wykupionego auta wywołuje konsekwencje podatkowe?

Odpowiedź: Wykupienie samochodu i przekazanie go do majątku prywatnego bez wprowadzania go do majątku firmowego jest neutralne podatkowe. Ewentualna późniejsza sprzedaż może rodzić skutki na gruncie podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W związku z powyższym, opodatkowaniu podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Oczywiście, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Wykup samochodu z leasingu bez dalszej sprzedaży a podatek VAT

Jeżeli samochód bezpośrednio po wykupieniu zostanie przeznaczony na cele prywatne i nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego pojazdu. Tym samym czynności tej nie należy opodatkowywać.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pismo z 22 kwietnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.20.2021.3.SKJ:

„(…) W analizowanej sprawie istotnym jest, że skoro Wnioskodawca wykupił przedmiotowy samochód osobowy i przeznaczył go na cele prywatne, to pomimo, iż faktura za wykup samochodu została wystawiona na dane prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej to nie będzie miał on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca ma bowiem prawo posiadać majątek (przedmiotowy samochód) na użytek prywatny, który w przeszłości służył prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W konsekwencji, czynność przekazania samochodu osobowego na cele prywatne w momencie jego wykupu, będzie stanowić działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania. Tym samym z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu oraz przeznaczenia na cele prywatne Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (…)”.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu wywoła skutki podatkowe

Natomiast na gruncie podatku dochodowego wykupienie auta z leasingu na osobę prywatną i jego późniejsza sprzedaż, co do zasady podlega opodatkowaniu. Może być jedynie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym PIT pod warunkiem, że podatnik odczeka 6 lat od momentu nabycia przedmiotu leasingu. Sprzedaż pojazdu przed upływem 6 lat spowoduje konieczność zapłaty podatku PIT.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r poz. 1128).
  • art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).
Autor: Rafał Styczyński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »