Wydatek na leczenie pracownika – co z kosztami i VAT

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 3 października 2023

Pytanie: Jeżeli firma wyśle pracownika na leczenie od uzależnienia do placówki prywatnej, oczywiście za zgodą pracownika, to czy można zaliczyć pobyt do kosztów uzyskania przychodów i co z VAT?

Odpowiedź: Wydatek na leczenie ma charakter osobisty i dlatego nie można go uznać za koszt uzyskania przychodów.

Kiedy wydatek jest kosztem podatkowym

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest istnienie związku pomiędzy jego poniesieniem a uzyskiwaniem przychodów opodatkowanych PIT. Wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu opodatkowanego PIT. Również, gdy wydatek jest ponoszony w celu zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów, jakim w przedstawionej sytuacji jest działalność gospodarcza, to może być on uznany za koszt podatkowy.

Co z odliczeniem VAT

Analogiczna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o możliwość odliczenia VAT naliczonego. Jest to jedynie możliwe, gdy zakupiona usługa lub towar służą czynnościom dającym prawa do odliczenia, w głównej mierze czynnościom opodatkowanym VAT.

Zapamiętaj!

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Leczenie uzależnienia to wydatek osobisty

Wydatki na poprawę zdrowia są ponoszone przede wszystkim na poprawę zdrowia. Taki jest ich cel. Leczenie uzależnienia również służy przede wszystkim poprawie zdrowia. Oczywiście w jakiejś mierze może to się przekładać na wysokość osiąganych przychodów przez pracodawcę, ale główny cel ma charakter osobisty. I dlatego tego rodzaju wydatek nie może być uznany za koszt podatkowy. Potwierdzają to organy podatkowe (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 października 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.493.2021.1.JŁ).

Jeśli zaś chodzi o VAT naliczony, to w tym przypadku on nie występuje, gdyż usługi lecznicze są zwolnione od VAT przedmiotowo.

 

Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »