Wycofanie nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: Zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa w spadku wycofuje ze środków trwałych nieruchomość na cele prywatne. Nieruchomość była środkiem trwałym od 2016 roku. Spadkobiercy aktem notarialnym przepisują swoja część na jednego spadkobiercę, który będzie wynajmował nieruchomość jako osoba prywatna. Czy wycofanie środka trwałego -nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku będzie rodziło obowiązek zapłaty VAT? Na nieruchomości były prowadzone prace remontowe, modernizacyjne. Z faktur wystawianych na te prace był odliczany VAT. Czy fakt odliczania VAT z faktur zakupu spowoduję naliczenie VAT od wycofania nieruchomości?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki w VAT wiążą się z wycofaniem nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku.

Polecamy też:

 

 

Odpowiedź: Wycofanie wskazanej nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku będzie stanowiło podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatną dostawę towarów.

Dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT

Za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT dostawę towarów rozumie się niekiedy również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności między innymi przekazania na cele osobiste) - art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Jest tak, jeżeli podatnikowi (lub jego poprzednikowi prawnemu) przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Dotyczy to również nieodpłatnego przekazywania towarów należących do będących podatnikami VAT przedsiębiorstw w spadku (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z  22 sierpnia 2022 r. - sygn. 0111-KDIB3-2.4012.329.2022.4.MD).

W konsekwencji – skoro na przedmiotową nieruchomość składają się części składowe, przy których nabyciu zmarłemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwu w spadku przysługiwało prawo do odliczenia – wycofanie wskazanej nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku będzie stanowiło podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatną dostawę towarów.

Niekoniecznie będzie to jednak dostawa opodatkowana podatkiem VAT. Nie jest bowiem wykluczone, że dostawa ta będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, tj. (zakładając, że pytanie dotyczy nieruchomości zabudowanej) ze zwolnienia obejmującego:

1)     dostawę budynków, budowli lub ich części, jeżeli dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (zob. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT),

2)     dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)     w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)     dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (zob. art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT).

 

Podstawa prawna: 

art. 7 ust. 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10  ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »