Wycofanie kasy fiskalnej on-line i zakończenie używania terminala płatniczego

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 5 marca 2022
Wycofanie kasy fiskalnej on-line i zakończenie używania terminala płatniczego

Pytanie: Z powodu błędnej interpretacji przepisów przedsiębiorca zakupił kasę online oraz terminal płatniczy. Okazało się jednak, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma obowiązku korzystania z nich. Co może zrobić w tej sytuacji? Jak wycofać kasę i zrezygnować z terminala płatniczego? Czy można po prostu zaprzestać używania ich w 2022 roku? Czy w takim przypadku konieczne będzie zwrócenie ulgi otrzymanej na zakup kasy?

Odpowiedź: Podatnik może zaprzestać korzystania z terminala płatniczego. Natomiast w odniesieniu do kasy online trzeba przeprowadzić procedurę zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym. Rezygnacja z kasy może pociągnąć za sobą obowiązek zwrotu ulgi na jej zakup.

Przedsiębiorca może zakończyć używanie terminala płatniczego

W związku z tym, że podatnik, o którym mowa w pytaniu, nie ma obowiązku posiadania terminala płatniczego, to od niego zależy, co z nim zrobi. Możne on bowiem bez żadnych konsekwencji zaprzestać używania go. Terminal można oddać, sprzedać, a nawet zutylizować. Nie ma konieczności zgłaszania tego faktu żadnej instytucji. Inaczej będzie jednak z kasą online.

Trzeba zakończyć pracę kasy online w trybie fiskalnym

O ile z terminalem płatniczym można postąpić wedle własnego uznania, o tyle wycofanie kasy rejestrującej wymaga postępowania zgodnie z procedurą. Obowiązki zostały określone w § 31 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku zakończenia używania kas rejestrujących z powodu zakończenia pracy tych kas w trybie fiskalnym, podatnik musi:

  1. wystawić raport fiskalny dobowy;
  2. niezwłocznie po automatycznym przejściu kasy w tryb tylko do odczytu albo po zapewnieniu, przy pomocy serwisanta, przejścia kasy w tryb tylko do odczytu dokonać, przy pomocy serwisanta, odczytu zawartości pamięci fiskalnej poprzez wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego lub łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego oraz sporządza z tej czynności protokół, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących;
  3. złożyć do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy wraz z załączonym raportem fiskalnym rozliczeniowym lub łącznym raportem fiskalnym rozliczeniowym, w terminie 5 dni od dnia ich sporządzenia;
  4. sporządzić i złożyć do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego, wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia sprawie kas rejestrujących (wraz z dokumentami, o których mowa w pkt 3).

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej a zwrot ulgi na zakup kasy

Rezygnacja z kasy online może wiązać się obowiązkiem zwrotu ulgi przyznanej na zakup kas. Może mieć to miejsce, jeżeli wycofanie kasy nastąpi w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży (art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

Uwaga! Instrument płatniczy to nie to samo, co terminal

W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby przedsiębiorcom posiadanie terminala płatniczego. Obowiązek umożliwienia dokonania płatności za pomocą instrumentu płatniczego zostanie spełniony, jeżeli podatnik umożliwi dokonanie płatności przelewem lub z wykorzystaniem aplikacji na smartfonie. Przedsiębiorcy nie muszą od 2022 roku obowiązkowo posiadać terminali, jeżeli za towary lub usługi w idch działalności gospodarczej można płacić bezgotówkowo w inny sposób.

Przeczytaj również:

Podstawa prawna: 
  • art. 19a ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.),
  • § 31 rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r., poz. 1625 ze zm.),
  • art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »