Wskazanie do zatrudnienia w warunkach pracy chronionej a zatrudnienie w szkole

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 3 października 2022
Wskazanie do zatrudnienia w warunkach pracy chronionej a zatrudnienie w szkole

Pytanie: Pracownik szkoły – robotnik do pracy lekkiej (osoba sprzątająca) – dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Symbol przyczyny niepełnosprawności – 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu). W uzasadnieniu orzeczenia napisano, że jest zdolny do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Szkoła nie jest zakładem pracy chronionej. Pracodawca wysłał pracownika do lekarza medycyny pracy załączając orzeczenie celem ustalenia czy pracownik jest zdolny do pracy na swoim stanowisku. Lekarz medycyny orzekł – brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku. W jaki sposób dyrektor szkoły ma dostosować stanowisko pracy do potrzeb i możliwości pracownika? W orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności brak jest wytycznych do warunków zatrudnienia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy w szkole może pracować osoba ze wskazaniem do pracy w warunkach pracy chronionej?
  • Co zrobić, aby w szkole niebędącej zakładem pracy chronionej zatrudnić osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności?
  • Jak dostosować stanowisko pracy w zakładzie pracy bez statusu zakładu pracy chronionej?

Odpowiedź: O pomoc w zakresie ustalenia sposobu dostosowania stanowiska pracy pracodawca może zwrócić się do służby medycyny pracy. Kontynuacja zatrudnienia w szkole niezapewniającej warunków pracy chronionej jest możliwa.

Zatrudnienie w szkole a wskazanie do zatrudnienia w warunkach pracy chronionej

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, która powinna zostać zatrudniona w warunkach pracy chronionej, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej. Taka możliwość istnieje w przypadkach:

  • przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  • zatrudnienia w formie telepracy.

Potwierdza to również § 48 rozporządzenia MPiPiS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z przepisu tego wynika, że pracodawca zatrudniający pracowników z niepełnosprawnością powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich – do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności.

Wskazany przepis nakłada zatem na pracodawcę niebędącego zakładem pracy chronionej, który zatrudnia pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do przystosowania jego stanowiska pracy do warunków takiej pracy.

Pracownika można ewentualnie zatrudnić w formie telepracy. W związku z zatrudnieniem osoby na stanowisku osoby sprzątającej, taka możliwość nie może znaleźć zastosowania w przypadku wskazanym w pytaniu.

Zapamiętaj!

Kontrolę w zakresie spełniania warunku przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak dostosować stanowisko pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością?

W celu ustalania czy i w jakim zakresie stanowisko pracy wymaga dostosowania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, dyrektor szkoły może skorzystać z pomocy służby medycyny pracy. Do zadań służby medycyny pracy należy w szczególności ocena ryzyka zawodowego w miejscu zatrudnienia oraz udzielanie pracodawcom i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy).

O pomoc w zakresie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych należy zwrócić się do służby medycyny pracy.

Zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu

Symbolem przyczyny niepełnosprawności 03-L oznacza się zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu. „(…) Tworzone stanowisko pracy dla takiej osoby musi gwarantować bezpieczeństwo resztek słuchu, jakie pracownik posiada. Powinno również zabezpieczać przed utratą inne zmysły, które kompensują pracownikowi kontakt ze Światem” (tak w: "Przystosowanie stanowiska osoby niepełnosprawnej", Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Warszawa 2010, str. 8, opubl.: http://www.lodolamacze.info.pl/pliki/materialy-poradniki/przystosowanie_stanowiska_pracy.pdf; patrz też: wskazówki dotyczące dostosowania stanowiska pracy dla osób z chorobami słuchu na str. 8 tego poradnika).

Przeczytaj również:
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »