Warunek udzielenia jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 27 lipca 2023

Pytanie: Sprawa dotyczy cudzoziemca. Pracownik ma złożony wniosek na kartę pobytu wysłany do Urzędu Wojewódzkiego 12 stycznia 2022 r. poprzednia skończyła się 23 lipca 2022 r. W lipcu 2023 r. pojechał złożyć odciski palców i uzupełnić braki formalne Okazało się, że załącznik numer 1 do wniosku musimy poprawić – kwota na umowie czy pracuje ½ etatu czy cały powinna obecnie wynosić minimalną krajowa (zmiana przepisów gdzieś koniec stycznia 2022 r.) Dotyczy to wniosków w Urzędzie wojewódzkim Pracownik obecnie pracuje na oświadczeniu z Urzędu Pracy, gdzie może pracować na ½ etatu i może dostawać ½ wynagrodzenia. Moje pytania brzmią czy tak faktycznie jest, że musimy teraz zmienić ten załącznik i wpisać minimalną krajową bez względu na wymiar etatu jeśli wniosek złożony był w styczniu 2022 (i czy to jest równoznaczne z tym że powinien już teraz pracować na cały etat lub przynajmniej otrzymywać kwotę całego etatu? Czy pracując teraz np. na ½ etatu zgodnie z oświadczeniem z PUP nie popełniamy błędu? Czy od zmiany przepisów do 23.07.2022 r. cudzoziemiec otrzymywał poprawnie ½ etatu.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Odpowiedź: Warunkiem udzielenia jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt jest zapewnienie cudzoziemcowi, co najmniej wynagrodzenia minimalnego, bez względu na wymiar czasu pracy i podstawę zatrudnienia.

Dnia 29 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, wynikająca z ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Jedną z wprowadzonych zmian było nadanie nowego brzmienia art. 114 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, który określa warunki do udzielenia cudzoziemcowi tzw. jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt. Warunki te muszą być spełnione łącznie:

  1. cudzoziemiec musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. podmiot powierzający wykonywanie pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy;
  3. wynagrodzenie, które jest wskazane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy w załączniku do wniosku o udzielenie zezwolenia nie jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracy pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku;
  4. wysokość miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 3 powyżej, nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Faktycznie jest więc tak, że w przypadku, gdy podstawą legalizacji pobytu i pracy cudzoziemca jest zezwolenie jednolite, to wysokość wynagrodzenia oderwana jest od wymiaru czasu pracy i podstawy zatrudnienia. Nawet, jeśli cudzoziemiec będzie wykonywać pracę w wymiarze ½ etatu, to i tak przysługiwać mu będzie co najmniej wynagrodzenie minimalne w pełnej wysokości. Aktualnie więc wnioskując o zezwolenie na pobyt i pracę wymiar etatu nie ma znaczenia i nie obniża proporcjonalnie wynagrodzenia wymaganego na potrzeby udzielenia tego zezwolenia.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Przepisy przewidują jednak, że powyższy wymóg uważa się za spełniony również wówczas, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy na rzecz więcej niż jednego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i suma wynagrodzeń wskazanych w załącznikach do wniosku o udzielenie zezwolenia nie jest niższa niż wysokość wynagrodzenia minimalnego.

Podkreślenia wymaga, że ta regulacja dotyczy wyłącznie jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt. Jeśli pracę cudzoziemca legalizuje aktualnie inny dokument (np.: oświadczenie wpisane do ewidencji), to do czasu wydania decyzji o jednolitym zezwoleniu, powyższy warunek nie musi spełniony i wynagrodzenie cudzoziemca może być ukształtowane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Pytanie 1.

Czy tak faktycznie jest ze musimy teraz zmienić ten załącznik i wpisać minimalną krajową bez względu na wymiar etatu, jeśli wniosek złożony był w styczniu 2022 r.?

Tak. Jeśli załącznik nie będzie wskazywał wynagrodzenia zgodnego z ustawą, cudzoziemiec nie otrzyma zezwolenia.

Pytanie 2.

Czy to jest równoznaczne z tym, że powinien już teraz pracować na cały etat lub przynajmniej otrzymywać kwotę całego etatu?

Nie, do czasu otrzymania decyzji o jednolitym zezwoleniu na pracę i pobyt obowiązują warunki z oświadczenia wpisanego do ewidencji.

Pytanie 3.

Czy pracując teraz np. na ½ etatu zgodnie z oświadczeniem z PUP nie popełniamy błędu?

Nie, regulacja dotyczy wyłącznie jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt.

Pytanie 4.

Czy od zmiany przepisów do 23.07.2022 otrzymywał poprawnie ½ etatu?

Tak, ponieważ wówczas obowiązywały warunki z poprzedniej decyzji.

Podstawa prawna: 
  • art. 114 ustawy o cudzoziemcach (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 519 ze zm.).
Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »