Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – co z dodatkiem stażowym?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 11 kwietnia 2022
Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – co z dodatkiem stażowym?

Pytanie: Jak prawidłowo zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego po 182 dniach choroby i włączeniu dodatku stażowego do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego? Czy waloryzować podstawę razem z dodatkiem stażowym?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy dodatek stażowy jest wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?
  • Czy podstawę wymiaru zasiłku należy zwaloryzować razem z dodatkiem stażowym?
  • Kiedy waloryzowana jest podstawa zasiłku?

Odpowiedź: Podstawę wymiaru zasiłku należy zwaloryzować razem z dodatkiem stażowym.

Waloryzacji podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po przeliczeniu jej i włączeniu dodatku stażowego do podstawy wymiaru.

Dodatek stażowy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Co do zasady w jednostkach publicznych, na skutek przepisów zewnętrznych dodatek stażowy nie będzie wliczany do podstawy wymiaru zasiłku. Wynika to z tego, że przysługuje pracownikom w niezmiennej, stałej wysokości również w okresach wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku z ubezpieczeń społecznych (chorobowego i opiekuńczego).

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku pobierania przez pracownika jednostki publicznej zasiłków związanych z macierzyństwem lub świadczenia rehabilitacyjnego. W związku z tym, że dodatek stażowy nie przysługuje za okresy pobierania tych świadczeń, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego należy przeliczyć i włączyć do podstawy ten składnik wynagrodzenia.

Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ­– świadczenie rehabilitacyjnego

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji, wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli wskaźnik w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego, przekracza 100% wówczas podstawa zasiłku jest waloryzowana.

Jeżeli natomiast wskaźnik ten nie przekracza 100% podstawa zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczania świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego z podstawa dla zasiłku chorobowego

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie będzie taka sama jak wcześniej obliczona dla zasiłku chorobowego. Podstawa ulegnie bowiem podwyższeniu o dodatek stażowy, który nie przysługuje za okres pobierania tego świadczenia, oraz następnie dopiero podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ulegnie waloryzacji o odpowiedni wskaźnik (jeśli oczywiście wskaźnik waloryzacji jest wyższy niż 100%).

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 19, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. 2021 poz. 1133)
  • § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (tekst jedn.  Dz.U. 2021 poz. 1960).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »