Uwzględnienie dodatku frekwencyjnego w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Autor: Renata Gawęcka

Dodano: 16 września 2022
Uwzględnienie dodatku frekwencyjnego w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pytanie: Czy dodatek frekwencyjny należy uwzględniać w podstawie wyliczenia zasiłku chorobowego, jeżeli będzie wypłacany w 100% tylko, gdy pracownik przepracuje cały miesiąc?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?
  • Czy dodatek frekwencyjny uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego?
  • Które składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego?

Odpowiedź: W przypadku wskazanym w zapytaniu dodatek frekwencyjny należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, ponieważ jest on wypłacany w pełnej wysokości tylko wówczas, gdy pracownik przepracuje cały miesiąc.

Dodatek frekwencyjny w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, a także innych zasiłków w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać te wszystkie składniki wynagrodzenia:

  1. od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe oraz
  2. co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę nie zawierają jednoznacznych postanowień o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku (wynagrodzenia za czas choroby).

Jeżeli spełnione są oba te warunki, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się przychód pracownika, od którego jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o potrącone pracownikowi składki na ubezpieczenia społeczne.

Składki te wynoszą:

  • 9,76% kwoty przychodu - na ubezpieczenie emerytalne,
  • 1,50% kwoty przychodu – na ubezpieczenia rentowe oraz
  • 2,45% kwoty przychodu – na ubezpieczenie chorobowe.

Łącznie potrącone składki wynoszą 13,71% kwoty przychodu.

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa – zasady

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, uwzględnia się wynagrodzenie miesięczne, które pracownik otrzymał za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeżeli pracownik był u pracodawcy zatrudniony przez okres krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku ustala się, uwzględniając wynagrodzenie pracownika z krótszego, faktycznego okresu zatrudnienia, za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Te same zasady ustalania podstawy wymiaru stosuje się do wynagrodzenia za okres choroby, wypłacanego pracownikom na podstawie art. 92 Kodeksu pracy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 36-38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2022 r., poz. 1732)
Autor: Renata Gawęcka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »