Umowa zlecenia a obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej

/appFiles/site_128/images/autor/OHSMq2U3tuQLyX5.jpeg

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 27 lutego 2022
Umowa zlecenia a obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej

Pytanie: Czy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy również umów zlecenia? Jak traktować umowy zawarte z własnym pracownikiem, a jak te ze zleceniobiorcą zatrudnionym w innym miejscu?  

Odpowiedź: Obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy również umów zlecenia. Nie ma znaczenia czy zleceniobiorca jest jednocześnie pracownikiem tego samego lub innego zakładu pracy. Zleceniobiorca zatrudniony w jednym zakładzie w ramach umowy o pracę i umowy zlecenia, może złożyć rezygnację ze stosowania nowego mechanizmu pobierania zaliczek podatkowych.

Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od kwoty zaliczki na podatek dochodowy, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości zaliczki podatkowej. Przy czym od 2022 r. zmieniło się to, że kwotę zaliczki dla celów obniżenia składki zdrowotnej należy obliczyć zgodnie z przepisami ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2021 r.

Powyższe zasady trzeba stosować także do umów zlecenia, również tych podpisywanych z własnym pracownikiem. Ze względu na konieczność odrębnego wyliczania podatku od umowy o pracę i umowy zlecenia, ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do poziomu podatku należy dokonywać oddzielnie w ramach danego źródła przychodów. W praktyce więc składkę zdrowotną od zlecenia obniża się do kwoty zaliczki podatkowej wyliczonej od zlecenia i analogicznie robimy przy umowie o pracę.

Oczywiście należy tu pamiętać o nowej regule przewidzianej od 1 stycznia 2022 r. Nakazuje ona obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek skalkulowanej według zasad z 31 grudnia 2021 r.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że sytuacja zleceniobiorców jest jednakowa. To znaczy nie różni się ona w przypadku zawarcia umowy zlecenia z własnym pracodawcą i w przypadku zawarcia jej z innym zleceniodawcą.

Przeczytaj również:
Autor: Mariusz Pigulski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »