Ulga na powrót dla pracownika, który wrócił do Polski w 2021 r.

/appFiles/site_128/images/autor/OHSMq2U3tuQLyX5.jpeg

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 19 kwietnia 2022
Ulga na powrót dla pracownika, który wrócił do Polski w 2021 r.

Pytanie: Pracownik w połowie 2021 roku wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał 5 lat. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Czy może skorzystać z ulgi na powrót? Czy w takim przypadku może być nadal stosowana ulga dla klasy średniej?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Którzy pracownicy mogą oczekiwać zastosowania ulgi na powrót?
  • Od kiedy można stosować ulgę na powrót wprowadzoną przez Polski Ład?
  • Czy ulgę na powrót można łączyć z ulgą dla klasy średniej?

Odpowiedź: Nie. Pracownik nie może korzystać z ulgi, dlatego pracodawca nie powinien przyjmować oświadczenia, powinien natomiast opodatkować dochód. Ulga dla powracających do Polski przysługuje podatnikom, którzy przeprowadzili się do Polski po 31 grudnia 2021 r.

Kto może skorzystać z ulgi na powrót?

Należy zacząć od tego, że z tzw. ulgi na powrót mogą skorzystać osoby, które po 31 grudnia 2021 r. przeniosły miejsce zamieszkania do Polski.

Omawiana, wprowadzona przez Polski Ład ulga polega na zwolnieniu od podatku PIT:

  • przychodów z pracy w ramach stosunku pracy (na etacie),
  • przychodów z umów zlecenia zawartych z firmą oraz
  • przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ulga podatkowa polega na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych przychodów osiągniętych w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych przez podatników, którzy przeprowadzili się Polski po dniu 31 grudnia 2021 r

Warunki do skorzystania z ulgi dla powracających z zagranicy

Z nowej preferencji podatkowej dla podatników osiedlających się w Polsce zwanego „ulgą na powrót” skorzystać może podatnik, który spełnia łącznie poniższe warunki:

1) w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Polski – po 31 grudnia 2021 r. – podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz

2) nie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym:

  • trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym przeniósł się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz
  • okres od początku roku, w którym przeniósł się do Polski, do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz

3) posiada obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, lub mieszkał nieprzerwanie:

  • co najmniej przez trzyletni okres w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki,
  • na terytorium Polski przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających trzyletni okres, oraz

4) posiada certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w o kresie niezbędnym do ustalenia prawa do te go zwolnienia oraz

5) nie korzystał poprzednio, w całości lub w części, z tego zwolnienia – w przypadku, gdy ponownie przenosi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Omawiana ulga może być stosowana:

  • najwcześniej od 2022 r. przez 4 kolejno następujące po sobie lata, przy czym podatnik samodzielnie decyduje, który rok będzie tym pierwszym, za który zacznie stosować wskazane zwolnienie, tj. czy już w pierwszym roku po przeprowadzce do Polski (czyli co do zasady po uzyskaniu statusu rezydenta podatkowego), czy w roku kolejnym;
  • niezależnie od ulgi dla klasy średniej;
  • już na etapie rozliczania rzez płatników miesięcznych przychodów (po złożeniu na piśmie przez podatnika stosowanego oświadczenia o spełnianiu warunków do rzeczonej preferencji);
  • w zeznaniu rocznym przez samego podatnika;
  • do przychodów nieprzekraczających w roku podatkowym 85 528 zł.

Ulga na powrót – nie dla pracownika, który wrócił do Polski w 2021 r.

Z ulgi dla powracających z zagranicy nie mogą skorzystać osoby, które wróciły do Polski w 2021 r. Z przepisów jednoznacznie wynika, że przeprowadzka do Polski powinna nastąpić nie wcześniej niż 1 stycznia 2022 r.

Zgodnie z treścią pisma z 28 kwietnia 2022 r., wydanego przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP2-1.4011.206.2022.2.PD „(…) przepisy zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2022 r. przez art. 1 pkt 13 lit. a tiret 13 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm.). Ponadto, z art. 53 ww. ustawy zmieniającej wynika, że:

  • zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy zmienianej w art. 1, ma zastosowanie do podatników, którzy przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 31 grudnia 2021 r.

Zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polega na zwolnieniu od podatku dochodowego niektórych przychodów osiągniętych w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych przez podatników, którzy przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Polski po dniu 31 grudnia 2021 r.

Z treści wniosku wynika natomiast, że zmiana Pani miejsca zamieszkania nastąpiła w październiku 2021 r., gdyż wtedy przeniosła się Pani do Polski i podjęła Pani pracę na okres próbny i uzyskała tymczasowy adres zamieszkania. W związku z wykonywaną pracą na podstawie umowy o pracę została Pani zarejestrowana w polskim systemie ubezpieczeń”.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Mariusz Pigulski
Słowa kluczowe:
Polski Ład
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »