Treść paragonów dokumentujących usługi rehabilitacyjne

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 października 2023

Pytanie: Spółka z o.o. świadczy usługi rehabilitacyjne tj. fizykoterapię, kinezoterapię, kinesiotaping, masaż, neuroterapia, terapia logopedyczna oraz usługi z zakresu integracji sensorycznej. Spółka jest podatnikiem VAT zwolnionym.

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług jest spełnienie łącznie ustawowych warunków. Usługi fizjoterapii służą poprawie, przywracaniu, ratowaniu i zachowaniu zdrowia pacjentów są zwolnione z VAT. Zarówno usługi logopedyczne, psychologiczne, a także usługi z zakresu terapii integracji sensorycznej prowadzone przez psychologów i logopedów są zwolniona z podatku VAT w związku z tym, że są to usługi w zakresie opieki medycznej, służące: profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia (art. 43 ust. 1 pkt 18- 19a ustawy o VAT), a dodatkowo zawód logopedy i psychologa (z dodatkowymi uprawnieniami terapeuty integracji sensorycznej) są świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych. Spółka jest zobligowana do ewidencjonowania usług przy użyciu kasy fiskalnej. Czy prawidłowy będzie paragon fiskalny z wykazaniem usługa rehabilitacyjna ze stawką ZW, czy powinien być wyszczególniony każdy zabieg ze stawką ZW? Wyżej wymienione zabiegi rehabilitacyjne tj. (fizykoterapia, kinezoterapia, kinesiotaping, masaż, neuroterapia, terapia logopedyczna oraz usługi z zakresu integracji sensorycznej) są zwolnione z VAT, ponieważ wszystkie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia (art. 43 ust. 1 pkt 18- 19a ustawy o VAT).

Odpowiedź: Nazwy typu „usługa rehabilitacyjne” nie jest określeniem pozwalającym precyzyjnie ustalić zakup, jakiej usługi dokumentuje dany paragon. Uważam zatem, że stosowanie takich nazw przez spółkę jest zbyt ogólne. Według mnie w przedstawionej sytuacji prawidłowo wystawianymi paragonami będą tylko paragony, z których treści wynikać będzie zabieg, którego zakup dokumentują.

Nazwa towaru lub usługi na paragonie

Na paragonie musi się znajdować między innymi nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Istnieją wątpliwości, jak szczegółowa powinna to być nazwa. Ważne wyjaśnienia w tym zakresie zawiera interpretacja ogólna Ministra Finansów z 12 września 2013 r. (sygn. PT7/033/1/589/MHL/13/RD94492), aktualna również w obecnym stanie prawnym.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Czytamy w niej między innymi, że „podatnik powinien zatem zastosować oznaczenia nazw towarów lub usług do oferowanego asortymentu tak, aby do użytej nazwy towaru lub usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku oraz użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem lub usługą.

Oznacza to, że podatnik stosujący nazewnictwo spełniające wymóg „jednoznaczności” (…)., zamiast posługiwać się takimi określeniami (właściwymi z reguły dla nazwy grupowania) jak warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe powinien stosować nazwy jak np. pomidory, jabłka (dla grupy warzywa/owoce), chleb, bułka (dla grupy pieczywo), ser żółty, mleko (dla grupy nabiał), piwo, wino, wódka (dla grupy napoje alkoholowe), woda, sok (dla grupy napojów bezalkoholowych/soków)”.

Jak z kolei orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 grudnia 2016 r. (sygn. I FSK 647/15): „(…) podatnicy, którzy mają prawo samodzielnie określać nazwy towarów uwzględniając przy tym posiadany ich asortyment i specyfikę prowadzonej działalności, powinni na paragonach fiskalnych umieszczać nazwy pozwalające na jednoznaczną identyfikację sprzedanych towarów.

Paragon fiskalny powinien zatem zawierać nazwy towarów na tyle szczegółowe, aby z jednej strony pozwalały one organom podatkowym na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług, z drugiej zaś umożliwiły klientowi kontrolę dokonywanych zakupów - sprawdzenie, co kupił, w jakiej ilości i za jaką cenę.

Nie jest przy tym istotne, że kupujący - zwłaszcza, jeżeli samodzielnie dokonuje zakupu - wie, co stanowiło jego przedmiot. Z treści paragonu musi wynikać przedmiot transakcji, a to z kolei wymaga podania nazwy towaru identyfikującej tenże towar w sposób, który nie budzi wątpliwości, a nie jedynie alternatywny”.

Podstawa prawna: 

- § 25 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r., poz. 1625 z późn. zm.),

- § 22 ust. 1 pkt 9 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz.U. poz. 1759 z późn. zm.)

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »