Treść faktur dokumentujących sprzedaż na rzecz osoby fizycznej prowadzącej dwie firmy

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 stycznia 2023

Pytanie: Proszę o informację w sprawie wystawiania faktur i ich wpisywania do JPK. Nasz odbiorca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (w CEiDG na w białej liście widnieje w nazwie firmy tylko jego imię i nazwisko). Prowadzi dwie działalności: restauracje i aptekę. Przy wystawianiu faktur prosi o podanie nazwy restauracji lub apteki wraz z jego NIP. Czy prawidłowe jest wpisanie do JPK na tym samym NIP dwóch firm (2 faktury na różne działalności)? Czy powinniśmy rozdzielać na fakturze: odbiorcę (tj. restaurację lub aptekę) oraz płatnika nazwa: imię i nazwisko, adres i NIP (według danych z CEiDG i białej listy)?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak wystawić fakturę w przypadku podatnika prowadzącego dwie firmy;

Jak ująć to w JPK_VAT.

 

Odpowiedź: Jak stanowi art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać, między innymi imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Jakie dane na fakturze VAT

W świetle tego przepisu w przypadku faktur wystawianych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz faktur wystawianych takim osobom na fakturach należy wskazywać jej imię i nazwisko, nie zaś nazwę firmy prowadzonej przez tę osobę (oczywiście nie ma przeszkód, aby nazwę firmy podać dodatkowo). Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2013 r. (sygn. IPPP2/443-239/13-2/RR) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 lipca 2013 r. (sygn. ILPP2/443-337/13-2/MN).

Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, „(…) na fakturach VAT dokumentujących sprzedaż towarów i usług konieczne jest umieszczanie imienia i nazwiska Wnioskodawczyni, będącej osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą”.

Adres na fakturach VAT

Nieco inaczej rzecz się ma, jeżeli chodzi o podawanie adresów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Przyjmuje się bowiem, że jeżeli osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada główne miejsce prowadzenia działalności, jako adres na fakturach należy podawać adres głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (zob. przykładowo stanowiące zmianę interpretacji indywidualnej pismo Ministra Finansów z 5 czerwca 2014 r. - sygn. PT8/033/36/274/WCH/14/RD52006 czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 czerwca 2016 r. - sygn. IBPP1/4512-227/16/AL).

Skutki dla podatnika

W świetle powyższego w przedstawionej sytuacji na wystawianych wskazanemu odbiorcy fakturach należy wskazywać przede wszystkim jego imię i nazwisko, adres miejsca zamieszkania lub adres głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz NIP (zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT na fakturach wskazywać należy również numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi).

Przy czym musi to być ten sam NIP dla obu prowadzonych przez wskazaną osobę fizyczną firm, gdyż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą posiadać dwóch NIP-ów (niezależnie od tego ile firm w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą).

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że w mojej ocenie w przedstawionej sytuacji nie ma podstaw do odrębnego wskazywania na fakturze odbiorcy oraz płatnika faktury. Przedmiotowe faktury powinny wskazywać jedynie nabywcę (tj. wskazaną osobę fizyczną) poprzez umieszczenie na fakturze wskazanych powyżej danych. Dodatkowo w danych dotyczących nabywcy wskazane mogą być nazwa restauracji czy apteki, jednak nie jest to konieczne.

Skoro jedna osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiadać może tylko jeden NIP, sprzedaż na rzecz takiej osoby musi być wykazywana w pliku JPK_VAT z tym samym NIP-em (niezależnie od tego ile firm ta osoba posiada). W konsekwencji postępowanie takie jest jak najbardziej dopuszczalne.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »