Świadczenie usług związanych z nieruchomościami na terytorium Belgii a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 marca 2023

Pytanie: Podatnik zwolniony podmiotowo z podatku VAT w Polsce wykonuje usługi związane z nieruchomością (położoną na terenie Belgii), np. wykonanie elewacji drewnianych na budynku lub wykonanie tarasu, na rzecz podatnika - przedsiębiorcy z Belgii. Numer VAT UE podatnika z Belgii jest nieaktywny w systemie VIES. Czy polski podatnik powinien zostać zgłoszony do VAT- UE? Czy polski podatnik powinien się zarejestrować do VAT w Belgii? Kto powinien w takiej sytuacji rozliczyć VAT i jak powinna być rozliczona taka sprzedaż w Polsce? Czy faktura sprzedaży powinna być wystawiona z odwrotnym obciążeniem?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak ma rozliczyć się polski podatnik, który świadczy w Belgii usługi związane z nieruchomością.

Czytaj też:

Rozliczenie VAT z tytułu świadczenia usług montażu paneli fotowoltaicznych w Niemczech i Czechach

Opodatkowanie usługi szkoleniowej świadczonej dla klienta z Anglii

Odpowiedź: Polski przedsiębiorca nie ma w przedstawionej sytuacji obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT UE.

Opodatkowanie VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami

Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości. Uważam w związku z tym, że miejsce świadczenia wskazanej usługi na podstawie art. 28e ustawy o VAT znajduje się na terytorium Niemiec, a więc jej świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Belgii.

W tej sytuacji zasady, na jakich opodatkowana podatkiem VAT jest wskazana usługa, wynikają z przepisów belgijskich. Także to z przepisów belgijskich wynika to czy polski podatnik ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT w Belgii.

Sprawdź też:

Przy czym najprawdopodobniej przepisy te obowiązek rozliczenia podatku z tytułu świadczenia wskazanych usług nakładają na belgijskiego ich nabywcę (w ramach belgijskiego odpowiednika polskiego importu usług).

Oznaczałoby to, że polski podatnik nie ma obowiązku rejestracji VAT w Belgii i świadczenie wskazanych usług polski podatnik powinien dokumentować fakturami bez danych dotyczących stawki (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (zob. art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT) oraz z wyrazami „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Wskazać jednocześnie pragnę, że usługi związane z nieruchomościami nie stanowią usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Powoduje to, że polski przedsiębiorca nie ma w przedstawionej sytuacji obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT UE (zob. art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Na udzielone odpowiedzi nie wpływa przy tym fakt, że polski podatnik korzysta w Polsce ze zwolnienia podmiotowego. Bez znaczenia jest również okoliczność, że numer belgijskiego podatnika nie jest aktywny w systemie VIES.

Autor: Tomasz Krywan, autor jest doradcą podatkowym
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »