Świadczenie usług naprawy samochodów a zwolnienie podmiotowe

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 stycznia 2023

Pytanie: Firma: 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli jest na ryczałcie cały rok 2022 i jest zwolniona z VAT. Firma wystawia faktury i paragony tylko na „usługi naprawy”. Przedsiębiorca zamierza przejść na zasady ogólne w roku 2023. PIT za 2022 rok chce rozliczyć na PIT-36. Czy w tej sytuacji nadal może korzystać ze zwolnienia w VAT? Podatnik nie przekroczył 200.000 za 2022 rok.

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy usługi usług naprawy samochodów pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

 

Kiedy podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Korzystający z tego zwolnienia podatnicy nie mają obowiązku rejestrować się jako podatnicy VAT (rejestracji takiej mogą jednak dokonać dobrowolnie), jak również nie mają obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT (prowadzą jedynie tzw. ewidencję uproszczoną) oraz co do zasady obowiązku regularnego składania deklaracji VAT (wyjątek od tej zasady dotyczy deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE).

Kto nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymienione zostały kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Do podatników takich należą podatnicy dokonujący hurtowych i detalicznych dostaw części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) oraz motocykli (PKWiU 45.4.). Wynika to z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy o VAT.

Usługi naprawy pojazdów a zwolnienie podmiotowe

Nie ma natomiast wyłączenia możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podatników świadczących usługi naprawy pojazdów samochodowych. W konsekwencji jeżeli podatnicy świadczący takie usługi nie dokonują dostaw części i akcesoriów do pojazdów samochodowych oraz motocykli, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy podatnicy tacy świadczą usługi naprawy pojazdów z wykorzystaniem części dostarczonych przez klientów, jak również jeżeli podatnicy świadczą takie usługi z wykorzystaniem własnych części. Ta druga sytuacja nie powoduje bowiem, że podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów dokonują dostaw tych części (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lipca 2020 r. – sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.351.2020.2.JM oraz z dnia 8 kwietnia 2021 r. – sygn. 0112-KDIL1-3.4012.53.2021.1.MR).

Skutki dla podatnika

Jeżeli podatnik, o którym mowa, części i akcesoria do pojazdów samochodowych wykorzystuje wyłącznie do świadczenia usług naprawy (nie dokonuje ich podlegających odrębnemu opodatkowaniu dostaw), może nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Z punktu widzenia korzystania ze zwolnienia podmiotowego nie ma znaczenia forma opodatkowania podatkiem dochodowym, z której korzysta podatnik. W konsekwencji kwestia zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym jest w omawianej sytuacji bez znaczenia.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »