Staż pracy a zatrudnienie skazanego w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 15 czerwca 2022
Staż pracy a zatrudnienie skazanego w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym

Pytanie: Pracownik w okresie odbywania kary był zatrudniony odpłatnie w zakładzie karnym w pełnym wymiarze czasu pracy. Potwierdza to zaświadczenie o zarobkach, w którym są podane okresy, w których wykonywał pracę. Czy należy zaliczyć ten okres do stażu pracy od którego zależy urlop? Czy osobie z takim doświadczeniem pracy przysługują uprawnienia pracownicze uzależnione od stażu pracy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na podstawie których przepisów skazani mogą wykonywać pracę w okresie odbywania kary?
  • Czy skazani pracują na podstawie umowy o pracę?
  • Czy okresy wykonywania pracy przez skazanego są wliczane do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?
  • Na podstawie jakich dokumentów odbywa się wliczenie okresu pracy skazanego do stażu pracy?

Odpowiedź: Tak. Okresy wykonywania przez skazanego odpłatnego zatrudnienia podlegają wliczeniu się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w szczególności do urlop u wypoczynkowego.

Zatrudnienie i wykonywanie pracy przez skazanych

Przepisy nie zabraniają angażować skazanego do pracy. Możliwość ich zatrudnienia oraz zasady takiego zatrudnienia określa ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy.

Przepisy ustawy przewidują zatrudnienie:

  • nieodpłatne (prace porządkowe oraz pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, prace na cele społeczne na rzecz podmiotów wymienionych w art. 123a § 1 i 2 kodeksu karnego wykonawczego, oraz prace w przywięziennych zakładach pracy w celu przyuczenia),
  • odpłatne.

Zatrudnienie odpłatne może mieć postać:

  • typowo pracowniczą (umowa o pracę),
  • cywilnoprawną (np. umowa zlecenie),
  • zbliżoną do zatrudnienia pracowniczego, ale wykonywaną bez nawiązywania stosunku pracy.

Takie zatrudnienie odbywa się na podstawie skierowania dyrektora zakładu karnego oraz:

  • porozumienia z zakładem, na rzecz którego praca ma być wykonywana albo
  • umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą ze skazanym.

Porozumienie z zakładem, na rzecz którego wykonywana jest praca

W pierwszym przypadku skazany nie zawiera umowy bezpośrednio z zakładem pracy. Podstawą wykonywania pracy jest porozumienie pomiędzy dyrektorem zakładu karnego a zakładem pracy. W konsekwencji skazany nie jest pracownikiem danego zakładu pracy. Nie dotyczą go więc przepisy prawa pracy – z wyjątkiem przepisów o czasie pracy i bhp.

Umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna zawarta przez skazanego z podmiotem zatrudniającym

W drugim przypadku zaś skazany samodzielnie zawiera wybraną umowę z zatrudniającym (bez żadnych „pośredników”). Dlatego też w razie zawarcia umowy o pracę ma status pracownika w rozumieniu przepisów prawa pracy i dotyczą go regulacje pracownicze. Oczywiście z uwzględnieniem specyfiki pracy skazanego. Stąd w pierwszej kolejności warunki takiego zatrudnienia określa kodeks karny wykonawczy oraz rozporządzenia MS z 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych, a dopiero w zakresie nieuregulowanym – przepisy prawa pracy.

Wliczanie okresów pracy wykonywanej podczas odbywania kary pozbawienia wolności po 1997 r.

W przypadku pracy podczas odbywania kary pozbawienia wolności podstawą wliczenia okresów takiego zatrudnienia stanowi art. 128 kodeksu karnego wykonawczego z 6 czerwca 1997 r. Z przepisu tego wynika konieczność wliczenia do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresów odpłatnego zatrudnienia skazanego.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której przepisy prawa pracy lub układu zbiorowego pracy przewidują wliczenie do stażu pracy jedynie okresów zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Do pracowniczego stażu pracy wliczenia okresów odpłatnego zatrudnienia skazanego do stażu pracy, nie zostaną one uwzględnione w okresie pracy:

  • od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż rok;
  • wymaganego do zajmowania określonego stanowiska pracy.

Dokumenty, na podstawie których odbywa się wliczenie danego okresu do stażu pracy

Szczegółowe zasady zatrudniania skazanych zawiera rozporządzenie MS z 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych. Rozporządzenie to określa również, jakie dokumenty potwierdzają okres zatrudnienia podczas odbywania kary. W przypadku pracy odpłatnej, administracja zakładu karnego z urzędu wydaje skazanemu zaświadczenie o wykonywaniu pracy.

W zaświadczeniu tym powinny być określone w szczególności:

  • rodzaje wykonywanej pracy,
  • okresy zatrudnienia,
  • wysokość otrzymywanego wynagrodzenia za pracę.

Oprócz takiego zaświadczenia, skazany zatrudniony na podstawie stosunku pracy powinien otrzymać również świadectwo pracy.

Natomiast w przypadku wykonywania pracy nieodpłatnej, zaświadczenie dotyczące takiego zatrudnienia wydaje się na wniosek zainteresowanego.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Wliczanie okresów pracy wykonywanej podczas odbywania kary pozbawienia wolności do stażu pracy przed 1998 r.

Okresy pracy skazanego, wykonywanej przed dniem wejścia w życie obecnie obowiązującego kodeksu karnego wykonawczego, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, na zasadach określonych art. 491 kodeksu karnego wykonawczego z 1969 r.

Przepis ten stanowił, że okresy pracy wykonywanej w czasie odbywania kary pozbawienia wolności - w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego pracownika w danym zawodzie - uważa się za okresy równorzędne z okresami zatrudnienia w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Takie okresy wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wskazany przepis nie wymaga przy tym, aby okresy takiej pracy były odpłatne.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 121, art. 123-123a, art. 128, art. 255 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. z 2021 r., poz. 53 ze zm.)
  • rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 r w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1887 ze zm.)
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »