Stawka VAT na wstęp do sali zabaw

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 stycznia 2023

Pytanie: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udostępniania sali zabaw dla dzieci, wyposażonej w sprzęt do zabaw sprawnościowo-ruchowych oraz zabawki. Za korzystanie z parku rozrywki, pobierana jest opłata w zamian za prawo wstępu. Dzieci w ramach opłaty mogą korzystać z urządzeń i atrakcji znajdujących się w parku rozrywki zgodnie z obowiązującym wewnętrznym regulaminem. W parku rozrywki organizowane są również imprezy okolicznościowe np.: urodziny, dzień dziecka, mikołajki, bale karnawałowe. Cena za bilet wstępu na imprezę okolicznościową obejmuje: możliwość korzystania ze wszelkich urządzeń i zabawek, poczęstunek (napoje, słodycze, chipsy, przekąski) oraz pracę animatora, który organizuje czas dzieciom (gry, zabawy, malowanie buzi). Koszt biletu za wstęp na imprezę okolicznościową uzależniony jest od ilości dzieci uczestniczących oraz od zamówionego poczęstunku i zakresu pracy animatora. W parku rozrywki jest barek gastronomiczny, gdzie oddzielnie można zakupić napoje zimne, napoje gorące, słodycze, ciastka. Jaką stawkę VAT należy zastosować do sprzedaży biletów za wstęp oraz czynne korzystanie z atrakcji? Jaką stawkę VAT należy zastosować do pobieranych opłat za zorganizowanie imprezy okolicznościowej - usługi kompleksowej (czynne korzystanie z atrakcji, poczęstunek, opieka animatora)?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

usług wstępu do sali zabaw w ramach pakietów urodzinowych umożliwiających udział w imprezie urodzinowej organizowanej przez podatnika dla grupy dzieci.

Polecamy też:

Czy udostępnianie tzw. dmuchańców, trampolin i kul wodnych podczas festynów, należy ewidencjonować na kasie fiskalnej

Organizacja szkolenia dla szwajcarskiego kontrahenta – jak rozliczyć VAT

 

Odpowiedź:  Na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 w zw. z art. 146ea pkt 2 ustawy o VAT opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8% są usługi wstępu stanowiące pozostałe usługi związane z rekreacją (bez względu na PKWiU). Do usług takich należą – jak się przyjmuje – między innymi usługi wstępu do sal zabaw (zob. przykładowo wiążącą informację stawkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lutego 2022 r. – sygn. 0112-KDSL2-1.440.355.2021.2.SS). W konsekwencji bilety za wstęp do sali zabaw podatnik powinien sprzedawać ze stawką VAT w wysokości 8%.

Dotyczy to również usług wstępu do sal zabaw w ramach pakietów urodzinowych umożliwiających udział w imprezie urodzinowej organizowanej przez podatnika dla grupy dzieci.

Wynika to z wiążącej informacji stawkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 grudnia 2021 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.440.274.2021.2.ISN). Czytamy w niej, że:

 „(…) świadczenie złożone (kompleksowe) polegające na wstępie do parku rozrywki (Sala zabaw i Park trampolin), w ramach reprezentatywnego pakietu urodzinowego (biletu wstępu), umożliwiającym udział w imprezie urodzinowej organizowanej przez Wnioskodawcę dla grupy dzieci stanowi usługi związane z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne, jego świadczenie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%”. A zatem również drugą ze wskazanych usług podatnik powinien sprzedawać ze stawką VAT w wysokości 8%.

 

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
salastawka VAT
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »