Stawka VAT na usługi świadczone przez DJ – organizowanie imprez muzycznych a podatek

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 lipca 2022
Stawka VAT na usługi świadczone przez DJ – organizowanie imprez muzycznych a podatek

Pytanie: Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana usługa grania przez DJ na imprezach muzycznych? Granie polega na puszczaniu utworów muzycznych z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego wraz z nagłośnieniem pomieszczenia. Czy stawka VAT będzie inna, jeżeli usługa będzie polegała nie tylko na puszczaniu utworów muzycznych, ale uwzględni także poczęstunek itp.?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaka stawka VAT ma zastosowanie do usług świadczonych przez DJ?
  • Jaki VAT stosować do organizacji imprezy muzycznej?
  • Jakie stawki VAT stosować w odniesieniu do kompleksowej organizacji imprez?

Odpowiedź: Najprawdopodobniej wskazane usługi puszczania muzyki na imprezach nie są zwolnione od podatku VAT, lecz są opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej 23% (nie ma bowiem do świadczenia tych usług zastosowanie żadna z obniżonych stawek VAT) (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W dalszej części artykułu dowiesz się, z czego wynikają wątpliwości.

Standardowa i obniżona stawka podatku VAT – zasady ogólne

Z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawy o VAT) wynika, że czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT są opodatkowane według stawki 23%. Stawka jest niższa, jeżeli danej czynności podlegającej opodatkowaniu przewidziane jest stosowanie obniżonej stawki podatku VAT (8%, 5% albo 0%) lub zwolnienia od podatku VAT.

Do niektórych usług muzycznych stosuje się obniżoną stawkę VAT

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że ustawa o VAT przewiduje zwolnienie od podatku VAT obejmujące usługi kulturalne świadczone przez określone przepisami podmioty (art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT).

Stawka VAT na usługi świadczone przez DJ – obniżenie VAT, jeżeli to działalność kulturalna

Z wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe wynika, że zwolnienie to może niekiedy obejmować usługi świadczone przez DJ-ów. Jest tak, jeżeli usługi te stanowią element usług polegających na zapewnieniu oprawy artystycznej i muzycznej imprez okolicznościowych Przykładowo można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2012 r. – sygn. IPPP1/443-91/12-2/JL: Uwzględniając życzenia klienta, zespół może wykonać utwory innych artystów lub własne utwory podatnika. W przypadku oprawy artystycznej z udziałem DJ-a ustalany jest rodzaj odtwarzanej muzyki, kolejność odtwarzania utworów muzycznych, słownych, oprawa muzyczna koordynowana jest z innymi działaniami przewidzianymi przez klienta w trakcie imprezy. Dodatkowo w ramach scenariusza ustalany jest sposób komunikacji artystów z odbiorcami. Stworzony przez podatnika scenariusz oprawy artystyczno-muzycznej stanowi oryginalną kompozycję. Jego twórczy charakter polega na uszeregowaniu rozlicznych elementów muzycznych, słownych, choreograficznych uzewnętrzniających konkretny pomysł. Uszeregowanie rozmaitych elementów odzwierciedla zamysł artystyczny i program tworzony indywidualnie dla każdej imprezy. Utwór w postaci scenariusza muzyczno-artystycznego zawiera każdorazowo inne, wymyślone przez podatnika i zestawione w oryginalny sposób elementy.

W zakresie świadczonych usług związanych z oprawą muzyczną imprez, wykonuje szereg czynności, których efektem jest powstanie utworu, a ponadto występuje jako artysta wykonawca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim. Świadczone usługi mają niezaprzeczalny związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci indywidualnych scenariuszy muzyczno-artystycznych oraz szeroko rozumianych występów artystycznych.

Zapamiętaj!

Z treści pytania nie wynika jednak, aby chodziło o taką sytuację – jeżeli nie, to nie ma podstaw, by korzystać z obniżonej stawki.

Opodatkowanie usług związanych z organizacją imprezy

Usługi kompleksowej organizacji imprez okolicznościowych obejmujące poczęstunek, napoje itp. są na gruncie PKWiU klasyfikowane w grupowaniu 56.10.11.0 obejmującym usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach. W konsekwencji świadczenie tych usług jest co do zasady opodatkowane podatkiem VAT według obniżonej stawki VAT w wysokości 8% (na podstawie art. 41 ust. 12f w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Stawka ta nie dotyczy sprzedaży w ramach tych usług:

  • napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania (np. kawy, herbaty czy wody mineralnej),
  • towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
  • posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

W zakresie tym usługi kompleksowej organizacji imprez okolicznościowych opodatkowane są wyłączone spod zakresu opodatkowania podatkiem VAT według stawki 8%, a w konsekwencji są opodatkowane tym podatkiem według stawki podstawowej 23%.

Podstawa prawna: 
  • art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 12f w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »